نصب آسانسورهای شهری در ایستگاه‌های حمل و نقل عمومی

نصب آسانسورهای شهری در ایستگاه‌های حمل و نقل عمومی نیازمند بررسی و ارزیابی شرایط مناسب برای نصب ایجاد فضای امن و راحت برای مسافران ارائه راهکارها در بهبود جهت حمل و نقل کاهش انتظار در نقل و انتقالات عمومی با نصب آسانسور در ایستگاه‌ها و به دنبال آن ارائه راهکارهای موثر در ارتقاء این آسانسورها باید توجه داشته باشیم.

نیازمندی و مزایای نصب آسانسورهای شهری در ایستگاه‌های حمل و نقل عمومی

از جمله نیازمندی‌ها

شامل:

 • بهبود دسترسی

با نصب آسانسورها در ایستگاه‌های حمل و نقل عمومی می‌توان گام موثری در دسترسی راحت‌تر افراد مخصوصاً کودکان افراد مسن یا اشخاصی که دارای معلولیت هستند برداشت.

 • افزایش راحتی

وقتی که شما تردد راحت و آسانی ره در ایستگاه ها داشته باشید در نتیجه تمایل بیشتری به استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی خواهید داشت.

نصب آسانسورهای شهری در ایستگاه‌های حمل و نقل عمومی

مزایای نصب آسانسور در ایستگاه های حمل و نقل عمومی

شامل:

 • افزایش ترافیک

قطعا با نصب این آسانسورها در مراکز عمومی از جمله ایستگاه‌های مترو و اتوبوس می‌تواند منجر به افزایش تعداد مسافران شود.

 • افزایش ایمنی

با به کارگیری استانداردهای ایمنی و استفاده از آسانسورهای جدید به تکنولوژی‌های نوین می‌توانید ایمنی این آسانسورها را در ایستگاه‌های حمل و نقل عمومی تامین کنید.

 • افزایش کیفیت خدمات

بهبود کیفیت خدمات و تجربه مسافران در ایستگاه‌های مترو و حمل و نقل عمومی در گرو استفاده از آسانسورهای مجهز به تکنولوژی‌های نوین و ایمن می‌باشد که حتماً باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد.

بیشتر بخوانید: راههای افزایش ایمنی آسانسور یکی از موارد مورد بحث همیشگی طراحان آسانسور و سرویس کاران آسانسور است .

نکات مهم در زمان نصب آسانسور شهری در ایستگاه های حمل و نقل عمومی

 • رعایت استانداردها

برای اینکه بتوان عملکردی دقیق و صحیح از آسانسورها داشته باشیم موقع نصب آسانسورها باید تمامی استانداردهای مربوطه رعایت شود.

 • تامین دسترسی

نصب آسانسورهای شهری در ایستگاه‌های حمل و نقل عمومی مثل مترو و ایستگاه‌های اتوبوس باید به صورتی باشد که افراد مسن کودکان و تمامی افراد ناتوان بتوانند از آنها استفاده کنند.

 • هماهنگ با ساختار محیطی

آسانسورهایی که در ایستگاه‌های حمل و نقل عمومی نصب می‌شوند حتماً باید با محیط از نظر ساختار هماهنگی لازم را داشته باشند همچنین بهینه سازی آسانسورها و ارتقاء آنها باید متناسب با شرایط محیط میزان تردد ایمنی افراد در نظر گرفته شود

 • برخورداری از طراحی مناسب

آسانسورهای مذکور همانطور که می‌دانید در مراکزی واقع می‌شوند که از تردد بالایی در آنها برخوردار هستند. ضمن دسترسی ایمن و راحتی که باید داشته باشند باید طراحی آنها به گونه‌ای باشد که از تمامی فضای موجود آسانسور استفاده بهینه شود.

 • انتخاب تجهیزات با کیفیت

بهتر است بدانید که کارایی آسانسور؛ ایمنی آسانسور؛ دوام و طول عمر آسانسورهای مناسب برای ایستگاه‌های حمل و نقل عمومی مطابق با تجهیزات با کیفیتی است که در آنها استفاده می‌شود و دقیقاً باید مطابق با استانداردها انتخاب شود.

 • آموزش و تامین نگهداری

یکی از مباحث بسیار حائز اهمیت آموزش و نحوه استفاده یا راه‌اندازی صحیح و کاربردی آسانسورهاست که در واقع تضمین نگهداری و خدمات پس از فروش خواهد بود و این نکات باید کاملاً رعایت شود

نکات مهم در زمان نصب آسانسور شهری در ایستگاه های حمل و نقل عمومی

نکته

بررسی نکته به نکته و جز به جز موارد بالا باعث می‌شود تا عملکردی بهینه و ایمن را از آسانسورها داشته و در تجربه مسافران تاثیر مثبتی را داشته باشید.

نحوه مراقبت و سرویس نگهداری آسانسورهای نصب شده در ایستگاه‌های حمل و نقل عمومی

از جمله نکات مهم در سرویس و نگهداری آسانسور نصب شده در ایستگاه‌های حمل و نقل عمومی شامل:

 • بررسی‌های دوره‌ای

که معمولاً این دوره‌ها به صورت هفتگی ماهانه و سالیانه انجام می‌شود در این بررسی‌ها عملکرد آسانسور سیستم ترمز آسانسور سیستم کنترل آسانسور و سایز اجزای اصلی آسانسور مورد بررسی قرار می‌گیرد

 • نگهداری پیشگیرانه

پیشگیری از خرابی آسانسورها باید حتماً بر اساس یک برنامه‌ریزی مدون صورت بگیرد تا عملکرد بهینه آسانسور انجام شود ی پیشگیرانه شامل روغن کشی آسانسور تنظیمات زنجیره‌ها بررسی کابل‌ها و فعالیت‌های دیگر می‌باشد

 • تعمیرات آسانسور

آسانسورهایی که در محوطه‌های عمومی قرار می‌گیرند. مخصوصاً آسانسورهای ایستگاه‌های مترو و اتوبوس به محض اینکه خراب می‌شوند. باید توسط سرویس کار آسانسور و تعمیرکار آسانسور که جزو تکنسین‌های مجرب و متخصص هستند. تمامی اصلاحات تغییرات مطابق با استانداردهای ایمنی و فنی انجام شود.

 • رفع نویز و اشکالات

تمامی اشکالات و صداها در عملکرد آسانسور باید مورد بررسی قرار بگیرد و ایمنی آسانسور تضمین شود.

استانداردهای مربوط به آسانسورهای شهری در ایستگاه‌های حمل و نقل عمومی

برای رعایت استانداردهای مربوط به نصب و سرویس دهی آسانسورهای شهری در ایستگاه‌های حمل و نقل عمومی باید به نکات زیر توجه کنید:

 • در زمان ساخت و نصب آسانسورها حتماً از قطعات با کیفیت و متریال‌های مرغوب مطابق با استانداردهای بین المللی استفاده کنیم.
 • جهت ایمنی مسافرین و امنیت آنها حتماً نکات ایمنی و پیشگیری از بروز حوادث در زمان نصب و اجرای تعمیرات حتماً لحاظ کنید.
 • در زمان طراحی و نصب آسانسور حتماً نیازمندی‌های افراد معلول و افرادی که دارای محدودیت حرکتی هستند توجه داشته باشید .
 • به سایر قابلیت‌های اعلام وضعیت و اطلاعات ایمنی جهت اطمینان از عملکرد آسانسور توجه داشته باشید.
 • عملکرد صحیح تجهیزات حفاظتی را از نظر استاندارد ایمنی الکتریکی و مکانیکی بررسی کنید.
 • توجه داشته باشید که قطعات آسانسور غیر قابل سرقت باشند و هیچکس نتواند آنها را دستکاری کند.
 • ارائه خدمات سرویس نگهداری آسانسور و تعمیرات آسانسورها طی تست‌های فنی و ایمنی و رعایت استانداردهای مربوطه در آسانسورهای شهری

سوالات شما

 1. چرا نصب آسانسورها در ایستگاه‌های حمل و نقل عمومی مهم است؟
  – انسان‌ها با مشکلات حرکتی و کودکان و سالمندان نیاز به دسترسی آسان به سرویس‌های حمل و نقل عمومی دارند، بنابراین نصب آسانسورها به افزایش دسترسی و امکانات برای همه افراد کمک می‌کند.
 2. چه چیزهایی باید در نظر گرفته شود هنگام نصب آسانسورها در ایستگاه‌های حمل و نقل عمومی؟
  – عواملی مانند ایمنی، قابلیت دسترسی برای افراد با مشکلات حرکتی، مقاومت در برابر شرایط آب و هوا و نگهداری و خدمات پشتیبانی باید حتما در نظر گرفته شوند.
 3. چه فوایدی برای شهروندان و محیط زیست از نصب آسانسورها در ایستگاه‌های حمل و نقل عمومی به دست می‌آید؟
  – نصب آسانسورها در ایستگاه‌های حمل و نقل عمومی باعث افزایش دسترسی و امکانات برای تمامی افراد و کاهش استفاده از وسایل نقلیه شخصی و بهره‌وری انرژی می‌شود.
 4. نکات مهم  موقع نصب آسانسورها در ایستگاه‌های حمل و نقل عمومی چیست؟
  – ایمنی مسافران، جلوگیری از حوادث، سرعت و ایستگاه‌های اضطراری و مکان‌های خطرناک برای افراد با مشکلات حرکتی از مسائل اساسی است که باید در نصب آسانسورها در نظر گرفته شود.
 5. چگونه اطمینان از عملکرد صحیح و موثر آسانسورها در ایستگاه‌های حمل و نقل عمومی حاصل کرد؟
  – روش‌های بازرسی دوره‌ای، آزمون‌های عملکردی و پشتیبانی و نگهداری منظم می‌توانند از عملکرد
امتیاز دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *