آسانسورهای آتش‌نشانی ؛ایمنی بالا

آسانسورهای آتش‌نشانی از جمله آسانسورهای بسیار پرکاربرد و مهم در بروز حوادث مانند آتش سوزی یا وقایع مختلف می‌باشد که از طراحی خاص برخوردار بوده و نصب شده است.

این آسانسورها جهت ایمنی بیشتر افراد برای تخلیه در زمان وقوع حوادث اضطراری طراحی شده‌اند و از ویژگی‌های خاصی برخوردارند.

این آسانسورها نسبت به دود مقاومت دارند و دارای قابلیت سیستم اطفاع حریق بوده و امکان ارتباط با سیستم‌های امداد و نجات را دارند .

آسانسورهای آتش نشانی در برنامه‌های اضطراری بسیار حیاتی عمل می‌کنند و می توانند افراد را برای فرار از شرایط نامساعد سریع‌تر و با ایمنی بیشتر از ساختمان خارج کنند .چون گاهی مواقع ممکن است پله‌ها خیلی راحت در دسترس نباشند یا اینکه افراد معلول امکان استفاده از پله‌ها را ندارند.

حتی آسانسور آتش نشانی در موارد اضطراری پزشکی نیز یکی از روش‌های اختصاصی در انتقال بیماران و مصدومین کاربرد دارد و می‌تواند نقش موثری در خروج افراد از حوادثی مانند آتش داشته باشند و به ایمنی و سلامت افراد برای خروج از ساختمان کمک کنند.

بیشتر بخوانید: استاندارد آسانسور تعیین کننده قوانین و مقررات استفاده از آسانسور است.

آسانسورهای آتش‌نشانی ؛ایمنی بالا

طراحی و ساخت آسانسورهای آتش نشانی

در طراحی و ساخت آسانسور آتش نشانی باید به موارد زیر توجه کافی داشت استفاده از مواد مقاوم در برابر حریق در این گونه مواقع باید آسانسورها به گونه‌ای طراحی شوند که بتوانند مقاومت بالایی در برابر آتش سوزی داشته باشند چون گاهی پله‌ها در دسترس نیستند و امکان استفاده از پله برای افراد پیر کودکان معلولین وجود ندارد و حتی گاهی ممکن است آتش سوزی در راه پله‌ها نیز رخنه کرده باشد

سیستم اعلام و اطفاء حریق

در آسانسورهای آتش نشانی از مکانیزم اعلام و اطفاء حریق استفاده می‌شود که باید این مکانیزم و سیستم بتواند به طور خودکار عملکردی سریع و موثر را در خاموش کردن آتش داشته باشد.

سرویس و نگهداری آسانسور آتش نشانی و تعمیرات دوره‌ای آنها

از فاکتورهای مهم در طراحی و ساخت آسانسورهای آتش نشانی سرویس نگهداری آسانسور و تعمیرات دوره‌ای آنها است که تمامی قطعات و تجهیزات مورد بررسی و ارزیابی متخصصین و تکنسین‌های آسانسور قرار می‌گیرد و آنها را از نظر احتمال خرابی و نقص و نحوه عملکرد بررسیمیکند تا خرابی ها کاهش پیدا کنند.

طراحی ضد دود

استفاده از مکانیزم ضد دود در آسانسورهای آتش نشانی که برای پیشگیری از نفوذ دود به داخل شوفاژ‌ها است تا امکان استفاده از آنها در شرایط حوادث حریق فراهم شود

طراحی سیستم اخطار و فرار

برای اینکه امنیت و سلامت افراد در زمان بروز حوادث آتش‌سوزی افزایش پیدا کند آسانسورهای آتش نشانی باید به گونه‌ای طراحی شوند که به طور کاملاً جدی امکان اخطار و فرار افراد را در زمان بروز حادثه حریق فراهم کنند.

انطباق با استانداردهای ملی و بین‌المللی

در طراحی آسانسورهای آتش نشانی باید استانداردهای ملی و بین‌المللی به منظور افزایش ایمنی و امنیت استفاده شود و مطابقت داشته باشد.

آموزش و توجیهات لازم بعد از طراحی و برای استفاده از آسانسور باید حتماً پیشنهادات؛ تکنسین‌ها و متخصصین آسانسور در خصوص دوره‌های آموزشی درباره نحوه استفاده صحیح و نگهداری آسانسورهای آتش نشانی افراد مسئول آموزش داده شود.

سرویس و نگهداری آسانسور آتش نشانی و تعمیرات دوره‌ای آنها

استانداردهای بین المللی برای طراحی و نصب آسانسور آتش نشانی چیست؟

برای اینکه بتوانیم از عملکرد صحیح و ایمن آسانسورهای آتش نشانی اطمینان خاطر داشته باشیم باید در طراحی و نصب آسانسور آتش نشانی از استانداردهای بین المللی استفاده کنیم از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

استاندارد EN 81_72

این نوع از استاندارد جز استانداردهای اروپایی آتش نشانی است که جهت طراحی تولید نصب تعمیر آنها مشخص می‌شود.

در این استانداردها جزئیات از جمله نحوه برخورد و مقابله با دود نحوه مقابله با اطفاع حریق و سایر دستورالعمل‌های اخلال زدایی در آسانسورهای آتش نشانی مشخص می‌شوند.

استاندارد NFPA 101

این نوع استاندارد مذکور مربوط به ایمنی آتش نشانی و ایمنی بناها بوده و جز استانداردهای آمریکایی است در این استانداردها با دستورالعمل‌هایی در خصوص نحوه طراحی نحوه نصب آسانسورهای آتش نشانی و موارد دیگر را خواهید دید.

این استاندارد شرایطی را جهت عملکرد آتش نشانی آسانسورها ایمنی فرار و امکان استفاده در شرایط حوادث حریق مشخص می‌کند.

استاندارد ASME A17. 1/CSA B44

در این استاندارد قوانین و مقررات مربوط به نصب آسانسور ساخت آسانسور و نصب پله برقی گزارش شده است .همچنین در بخش‌هایی از آن شما می‌توانید در خصوص نحوه طراحی و نصب آسانسورهای آتش نشانی آشنا شوید.

استانداردهای مذکور تنها بخشی از استانداردهای مربوط به نصب آسانسورهای آتش نشانی بودند که در خصوص طراحی مواد ساخت اطفاء حریق و نحوه پیشگیری از گسترش آتش اشاره شده است.

سوالات شما

1. آسانسورهای آتش نشانی چیست؟
– آسانسورهای آتش‌نشانی، آسانسورهایی هستند که به طور خاص برای استفاده در شرایط اضطراری و حادثه‌ای طراحی شده‌اند. این آسانسورها برای انجام تخلیه اضطراری افراد و انتقال مواد ضروری در صورت وقوع حریق یا حوادث دیگر استفاده می‌شوند.

2. چه عواملی در طراحی آسانسورهای آتش نشانی باید مدنظر قرار گیرد؟
– در طراحی آسانسورهای آتش‌نشانی، عواملی مانند مقاومت در برابر حرارت، عملکرد در شرایط دود و آتش، قدرت انتقال، سرعت و ایمنی بسیار مهم هستند. همچنین این آسانسورها باید دارای سیستم‌های اضافی برای ایمنی و کنترل وضعیت آتش باشند.

3. چگونه تعیین می‌شود که یک آسانسور آتش‌نشانی مطابق با استانداردهای ایمنی است؟
– آسانسورهای آتش‌نشانی باید بر اساس استانداردهای بین‌المللی مربوط به ایمنی و آتش‌نشانی مانند استانداردهای NFPA و EN طراحی و تولید شوند. همچنین باید با توجه به محیط و شرایط استفاده در نظر گرفته شود.

4. چه نوع آسانسورهای آتش‌نشانی وجود دارد؟
– آسانسورهای آتش‌نشانی به دو نوع تقسیم می‌شوند: آسانسورهای استفاده برای انتقال افراد و آسانسورهای استفاده برای انتقال مواد و تجهیزات حیاتی در شرایط اضطراری.

5. چه مکان‌هایی نیاز به آسانسورهای آتش‌نشانی دارند؟
– مکان‌هایی که نیاز به آسانسورهای آتش‌نشانی دارند شامل ساختمان‌های بلند، بیمارستان‌ها، هتل‌ها، ایستگاه‌های مترو، تونل‌ها و هر نوع ساختمانی که احتمال وقوع حریق یا حوادث دیگر در آنها بالا باشد.

4.5/5 - (4 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *