10 علت خرابی آسانسور

رفع خرابی آسانسور با بررسی و کنترل های مکرر


علت خرابی آسانسور نیازمند بررسی و کنترل های مکرر در کنار سرویس نگهداری آسانسور بطور منظم ؛تعمیرات آسانسور به طور دقیق توسط متخصص و سرویسکار آسانسور می باشد.از جمله مهم‌ترین علت خرابی آسانسور که در عملکرد صحیح آسانسور محسوب می‌شوند شامل:

 • نقص فنی
 • سوختگی قطعات
 • مشکلات برقی
 • وزش باد ناگهانی
 • استفاده نادرست از آسانسور
 • قطع برقی
 • اختلال در سیستم کنترلی
 • نقص در سیستم برقی
 • عدم نگهداری منظم
 • تعمیرات نامنظم

در ادامه به بررسی ۱۰ علت خرابی آسانسور به طور مفصل خواهیم پرداخت.

10 علت خرابی آسانسور

 • نقص فنی آسانسور

از جمله عوامل نقص فنی آسانسور می‌تواند به عوامل متعددی بستگی داشته باشد نظیر مشکلات فنی در بخش‌ها و قطعات مختلف آسانسور مانند:

 • عدم سرویس و نگهداری آسانسور به صورت منظم
 • فرسودگی قطعات
 • عدم تعمیرات آسانسور به صورت روتین
 • عوامل محیطی نظیر گرد و غبار رطوبت
 • همچنین استفاده مکرر از آسانسور می‌باشد.

همچنین یکی از عوامل موثر در نقص فنی آسانسور ناشی از نقص در قطعات مکانیکی مثل کابل ترمز؛ سیستم هیدرولیکی و برجستگی باشد .

هر کدام از این بخش‌ها به خاطر فرسایش و عدم استفاده صحیح دچار نقص شده و منجر به نقص فنی آسانسور می‌شود .رطوبت و گرد و غبار یکی از عواملی است که می‌تواند منجر به زنگ زدن یا خوردگی قطعات فلزی شده و می‌تواند کارکرد صحیح قطعات داخلی را دچار اختلال کند.

بر همین اساس عدم نگهداری منظم و عدم تعمیرات منظم باعث بروز این نقایص فنی می‌شود .

فرسایش و خرابی‌ها نیز عامل مهمی در این خصوص محسوب می‌شود. بنابراین نیاز به مدیریت صحیح و به موقع را به شدت می‌طلبند.

بیشتر بخوانید:‌ معتبر ترین خدمات سرویس آسانسور در تهران را بشناسید!

 • سوختگی قطعات در آسانسور

علت سوختگی قطعات آسانسور می تواند به عواملی مانند :افزایش دما ؛تولید حرارت زیاد بستگی داشته باشد .

چون که این عوامل منجر به فرسایش قطر قطعات اصطکاک زیاد بین قطعات بار زیاد روی آسانسور نقص فنی یا در سیستم خنک کننده باشد که باعث سوختگی قطعات خواهد شد. افزایش بار روی آسانسور می‌تواند منجر به استفاده و سایش قطعات شود و در نتیجه قطعات را بسوزاند .

نقص فنی در سیستم خنک کننده می تواند منجر به افزایش دما و سوختگی قطعات شود. عدم عملکرد صحیح خنک کننده و عیب در آن باعث می‌شود تا حرارت تولید شده توسط سیستم آسانسور به خوبی تخلیه نشده و سوختگی قطعات را در پی داشته باشد.

به طور کلی سوختگی قطعات ناشی از عواملی مثل فرسایش اصطکاک زیاد بار زیاد نقص فنی یا عیوب در سیستم خنک کننده است که با تعمیرات آسانسور به صورت دوره‌ای و منظم می‌توان آن را کنترل نمود.

سوختگی قطعات در آسانسور
سوختگی قطعات ناشی از عاملی مثل فرسایش اصطکاک
 • مشکلات برقی آسانسور

علت خرابی آسانسور می تواند در مشکلات برقی آسانسور به دلایل مختلفی باشد که منجر به عدم عملکرد صحیح آسانسور بوده و منجر به قطعی برق است.

مثلاً:

ناشی از انقطاع برق یا عیب فنی در مکان های الکتریکی مثل سیم سوئیچ رله و مدارهای الکتریکی مشکلات برقی را در بر دارد. علت خرابی آسانسور در مشکلات برقی می‌تواند عوامل محیطی را شامل شود.

مثل: رطوبت؛ گرما؛ سرما ؛نوسانات ولتاژ تمامی این موارد باعث کاهش عمر مفید قطعات الکتریکی بوده و بازدهی آسانسور را کاهش می‌دهد .عدم نصب صحیح و عدم تعمیرات منظم مشکلات برقی را همچنان در پی دارد.

عدم نصب صحیح قطعات الکتریکی اتصالات نامناسب یا تعمیرات بدون تخصص منجر به بروز مشکلات و خرابی‌های برقی است .

برای پیشگیری از مشکلات برقی آسانسور نظارت منظم بر سیستم برقی انجام تعمیرات و نگهداری نیز اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

 • تاثیر بادهای ناگهانی در خرابی آسانسور

یکی دیگر از ۱۰ علت خرابی آسانسور که کمتر به آن توجه می‌شود تاثیر منفی بادهای ناگهانی بر روی آسانسور می‌باشد که منجر به لرزش‌های ناخواسته در ساختمان بوده و به طور مستقیم منجر به خرابی و مشکلات در عملکرد آسانسور می‌شود.

به عنوان مثال با ورزش بادهای ناگهانی منجر به تابش و لرزش کابین بوده و خرابی در سیستم‌های الکتریکی و الکترونیکی را در پی دارد.

این لرزش‌ها قطعی اتصالات الکتریکی یا خرابی در قطعات را می‌تواند شامل شود. سنسورهای ایمنی را از کار بیندازد به خاطر همین می‌تواند برای افرادی که از آسانسور استفاده می‌کنند بسیار خطرآفرین باشد.

برای پیشگیری از این مشکلات طراحان و تولید کنندگان آسانسورها از سیستم‌های ایمنی و مقاوم در برابر تکان‌های ناگهانی در طراحی آسانسور استفاده می‌کنند و در نگهداری صحیح و بازبینی‌های منظم تاثیرات آنها را خنثی می‌کند.

بیشتر بخوانید: نحوه سرویس آسانسور بسیار مهم است تا از عملکرد صحیح و ایمنی آسانسور اطمینان حاصل شود.

 • عدم استفاده صحیح از آسانسور

یکی از علت خرابی آسانسور که عوارض جدی در بر دارد عدم استفاده صحیح از آسانسور می‌باشد که شامل موارد زیر است حمل و نقل غیر ضروری آسانسور.

مصرف زیاد و بیش از حد افراد افزایش فشار بر روی سیستم آسانسور که می‌تواند علاوه بر خرابی باعث ایجاد ایمنی ناپایدار در مکانیزم آسانسور شود.

باز و بسته شدن درب‌ها به صورت غیر استاندارد علاوه بر تخریب و برخوردهای شدید مشکلات فنی و ایمنی را در بر خواهد داشت. حرکات ناپایدار و مکرر مثل حرکت سریع به طرف بالا یا پایین می‌تواند منجر به خرابی و آسیب به آسانسور شود.

نقض دستورالعمل‌های ایمنی می‌تواند حوادث جدی را در بر داشته باشد

 • عوامل موثر در نقص در سیستم برقی

 1. ولتاژ یا جریان نامناسب یا خوردگی سیم‌ها
 2. نقص یا خرابی در سوئیچ‌ها یار رله‌ها
 3. نقص یا خرابی در سیستم‌های تغذیه ؛باتری
 4. نقص در سیستم حفاظتی
 5. نقص در محافظ های برقی
 6. مشکلات شبکه
عوامل موثر در نقص در سیستم برقی
ولتاژ یا جریان نامناسب عامل موثر در نقص در سیستم برقی
 • عدم سرویس و نگهداری آسانسور

یکی از عمده مشکلات عدم سرویس و نگهداری دوره ای و ماهانه و سالانه آسانسورها می باشد که متاسفان جدی گرفته نمیشود .

 • تعمیرات نامنظم

تعمیرات نامنظم و غیر تخصصی نیز جزء علت خرابی آسانسور می باشد چون تعمیرات باید علاوه بر اینکه زیر نظر متخصص انجام شود باید به محض بروز مشکلات جزیی بر طرف شود تا از بروز مشکلات جدی تر پیشگیری شود.

مجموعه آتیس لیفت یکی از بزرگترین مراکز سرویس و نگهداری و تعمیرات آسانسور همواره در تلاش است تا به کمک متخصصین و تکنسین‌های خود برای پیشگیری از خرابی‌های آسانسور به روزترین سیستم‌ها و مکانیزم‌های روز دنیا برخوردار استفاد نماید.

برای این منظور بهتر است تا هم اکنون با شماره 09129200258 تماس بگیرید.

سوالات شما

پرسش: چه عواملی می‌تواند باعث خرابی آسانسور شود؟
پاسخ: عواملی همچون نقص فنی، سوختگی قطعات، مشکلات برقی، وزش باد ناگهانی و استفاده نادرست از آسانسور می‌تواند باعث خرابی آسانسور شود.

پرسش: چگونه می‌توان از خرابی آسانسور جلوگیری کرد؟
پاسخ: نگهداری منظم، تعمیرات به موقع، نصب و استفاده از سیستم‌های ایمنی و آموزش صحیح استفاده از آسانسور می‌تواند از خرابی آسانسور جلوگیری کند.

پرسش: چه عواملی می‌تواند باعث مشکلات برقی در آسانسور شود؟
پاسخ: قطعی برق، اختلال در سیستم کنترلی یا نقص در سیستم برقی می‌تواند باعث مشکلات برقی در آسانسور شود.

پرسش: چگونه می‌توان از وزش باد ناگهانی بر روی آسانسور جلوگیری کرد؟
پاسخ: استفاده از سیستم‌های مقاومت در برابر وزش باد و انجام بازرسی‌های دوره‌ای می‌تواند از وزش باد ناگهانی بر روی آسانسور جلوگیری کند.

پرسش: چه اقداماتی می‌توان برای استفاده صحیح از آسانسور انجام داد؟
پاسخ: اموزش صحیح استفاده از آسانسور به کاربران، عدم استفاده از آسانسور در صورت بروز مشکلات و عدم استفاده خشن از آسانسور می‌تواند از خرابی آسانسور جلوگیری کند.

امتیاز دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *