آسانسور یا پله برقی

نصب آسانسور یا پله برقی قطع به یقین نیازمند بررسی و تمهیدات ایمنی مورد نیاز برای هر محیط می باشد که بهتر است در این راستا از تکنولوژی های هوشمند و مدرن نیز حتما بهره ببرید .

ضمن اینکه با سایر روش های سرویس و نگهداری ,تعمیرات و نکات ایمنی برای هر یک باید اطلاعات و آگاهی کافی را مد نظر قرار دهید.

نحوه نصب آسانسور یا پله برقی در ساختمان‌های مختلف

یکی از نکات حیاتی در ساختمان‌ها و آسمان خراش‌های امروزی استفاده از آسانسور و پله برقی می باشد که نصب آنها نیازمند یک بررسی دقیق و برنامه‌ریزی مدون با یک اجرای تخصصی می‌باشد.

در اینجا شرح مختصری از نحوه نصب آسانسور و پله برقی را ارائه خواهیم داد از جمله مواردی که باید به آن توجه شود باید به نکات زیر اشاره نمود :

 

نحوه نصب آسانسور یا پله برقی در ساختمان‌های مختلف

بررسی نیازهای محیط

موقع نصب آسانسور یا پله برقی باید نیازمندی‌ها و به طور کلی امکانات مورد نیاز محیط را حتماً بررسی کنید.

این امکانات شامل تعداد آسانسور تعداد پله برقی ظرفیت آسانسور ایمنی محیط و شرایط افراد که در محیط تردد می‌کنند باید در نظر گرفته شود. مثلاً ایمنی کودکان نیازهای افراد معمول و غیره.

بیشتر بخوانید: سرویس کار در هر سرویس نگهداری آسانسور اجزاء و قطعات مختلفی از آسانسور را بررسی می‌کند.

برنامه‌ریزی دقیق و صحیح

بعد از اینکه نیازهای محیط بررسی شد و مورد کنترل قرار گرفت باید طی یک برنامه‌ریزی مدون و دقیق اقدام به نصب آسانسور و پله برقی متناسب با محیط کنید.

برنامه‌ریزی‌ها شامل محل نصب پله برقی و آسانسور باید تعیین شود. اندازه‌گیری‌های دقیق ابعاد و اندازه آسانسور یا ابعاد و اندازه‌های پله برقی باید مشخص شود.

سپس نوبت به ساخت و مونتاژ آسانسور و پله برقی است که در زمان مشخص و طی یک زمانبندی دقیق باید انجام بگیرد.

انتخاب و خرید تجهیزات

پس از برنامه‌ریزی دقیق نوبت به نصب آسانسور و پله برقی می‌رسد .معمولاً برای نصب حتماً باید از قطعات و تجهیزات اورجینال و با کیفیت استفاده شود.

استفاده از قطعات مکانیکی الکتریکی و سایر تجهیزات باید حتماً از قطعات با کیفیت باشد تا بتواند طول عمر بالای آسانسورها را تضمین کند.

ساخت و مونتاژ آسانسور یا پله برقی

در مرحله ساخت و مونتاژ آسانسورها یا پله برقی‌ها باید حتماً از تجهیزات با کیفیت از سیم‌کشی‌هایی که با دقت بالا انجام شده بهره ببرید.

چون ضمن دقت و حساسیتی که در نصب لازمه کار می‌باشد استفاده از تجهیزات مناسب و تولید شده بسیار امری ضروری می‌باشد.

اجرای تست‌های ایمنی

بعد از نصب آسانسور یا پله برقی نوبت به تست آسانسور و پله برقی خواهد رسید این تست جهت اطمینان از عملکرد صحیح آسانسور و پله برقی می‌باشد. ضمن اینکه ایمنی آنها بدین وسیله تضمین می‌شود.

صدور گواهینامه

بعد از اینکه نسبت به عملکرد دقیق آسانسور و پله برقی اطمینان خاطر پیدا کردید باید توسط بازرسین مربوطه مورد تایید قرار بگیرد تا گواهینامه‌های مورد نیاز و مجوزها برای تهیه مقررات در آنها اعمال شده است ثبت شوند.

به طور کلی بهتر است تا نصب آسانسورها و پله برقی‌ها حتماً توسط متخصصین تکنسین‌ها و مهندسین مربوطه و مجریان طبق یک روال استاندارد و دقیق انجام شود تا اطمینان خاطر از عملکرد صحیح آنها را داشته باشید.

نکات مهم در زمان خرید آسانسور و پله برقی

بهتر است بدانید به محض تصمیم به خرید آسانسورها یا پله برقی‌ها شما قدم در یک خرید پرهزینه و یک تصمیم مهم گذاشته‌اید که در موقع خرید حتماً نیازمند یک سری اطلاعات کامل و بررسی دقیق هستید که برای محیط خود تهیه کنید از جمله این نکات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

در گام اول شما باید نیازهای محیط را بررسی کنید.

یعنی اینکه پیش از اینکه اقدام به خرید کنید بدانید که محیط شما به آسانسور نیاز دارد یا به پله برقی یا اینکه اگر قرار است از پله برقی یا آسانسور استفاده کنید.

چه تعداد افرادی از آسانسورها یا پله برقی استفاده می‌کنند یا اینکه نوع آسانسور شما مناسب برای محیط مسکونی است یا اینکه برای یک محیط تجاری در نظر می‌گیرید.

در گام دوم انتخاب مناسب پله برقی یا آسانسور می‌باشد .

برای انتخاب مناسب شما باید نیازهای خود را در نظر بگیرید .سپس بر اساس نیازسنجی انجام شده انواع مختلف آسانسور و پله برقی را بررسی کنید .در این خصوص ابعاد و اندازه دقیق محیط حتماً باید مد نظر قرار بگیرد تا آسانسور با ابعاد و اندازه محیط شما متناسب باشد.

مقررات و استانداردهای مربوط به آسانسورها و پله برقی‌ها را هیچگاه فراموش نکنید.

یعنی اینکه باید نسبت به انتخاب آسانسور و یا پله برقی خود متناسب با استانداردها و مقررات محلی و بین‌المللی اطمینان داشته باشید که سازگاری لازم را داشته باشد.

انتخاب شرکت‌های معتبر از ارکان بسیار مهم می‌باشد.

یعنی اینکه شرکت تولید کننده و نصب آسانسور باید حتماً مجوزها و گواهینامه‌های مورد نیاز شما را تهیه کند و ضمن اینکه از یک سابقه مفید و معتبر را داشته باشند.

نکات مهم برای نگهداری و مراقبت از آسانسور و پله برقی

گام مهم بعدی تعیین هزینه خرید می‌باشد.

یعنی اینکه هزینه نصب نصب آسانسور و پله برقی ؛هزینه تعمیرات آسانسور؛ هزینه پله برقی ؛هزینه سرویس و نگهداری آسانسور و پله برقی و غیره را در نظر داشته باشید.

گارانتی و خدمات پس از فروش را از دست ندهید .

برای اینکه شرکت تامین کننده و نصب آسانسور که خدمات فوق را به شما ارائه می‌کند باید بتواند به شما خدمات پس از فروش و گارانتی‌های معتبر و قابل اعتمادی را ارائه کند.

نصب و آزمایش پله برقی یا آسانسور حتماً پیش از راه‌اندازی انجام شود.

یعنی اینکه به محض نصب آسانسور و پله برقی حتماً تست آسانسور یا پله برقی باید با موفقیت پشت سر گذاشته شود و اطمینان خاطر از عملکرد صحیح داشته باشید.

بیشتر بخوانید: تفکیک قیمت سرویس آسانسور بر اساس گروه بندی به چه صورت است؟

نکات مهم برای نگهداری و مراقبت از آسانسور و پله برقی

قطعاً عمر مفید و کارایی آسانسورها و پله برقی‌ها در گرو نگهداری و مراقبت صحیح از آنها می‌باشد. از جمله نکات مهم برای نگهداری و مراقبت از پله برق یا آسانسورها شامل موارد زیر است:

 • بهینه سازی و تمیزی آسانسور یا پله برقی را فراموش نکنید، یعنی اینکه برنامه ریزی مرتب و منظم آسانسور و پله برقی بسیار ضروری است. چون جزء قطعاتی هستند که دائماً در حال تحرک می‌باشند. به خاطر همین باید حتماً عملکرد پله برقی در نهایت دقت و صحت انجام شود.
 • بررسی عملکرد آسانسور و پله برقی در شرایط مختلف حتما باید مورد بررسی قرار بگیرد
 • تعمیرات و نگهداری های دوره ای را فراموش نکنید؛هم برای آسانسورها و هم برای پله برقی‌ها بسیار اهمیت دارد .
 • نحوه صحیح استفاده از آسانسورها و پله برقی‌ها را حتماً توجه داشته باشید.
 • سعی کنید از آپشن‌های جدید برای تجهیزات و ایجاد تغییرات استفاده از مکانیزم‌های هوشمند استفاده کنید.

سوالات شما

 1.  چرا آسانسور و پله برقی مهم است؟
   آسانسور و پله برقی از اهمیت بسیاری برخوردار است، زیرا افراد را قادر می‌سازد تا به راحتی و با کمترین زمان ممکن بین طبقات مختلف ساختمان حرکت کنند، به ویژه افراد معلول یا سالمند.
 2. چه زمان‌هایی آسانسور و پله برقی بیشترین نیاز را دارد؟
  در ساختمان‌های بلند و با ترافیک انسانی فزاینده، همچون ساختمان‌های تجاری، هتل‌ها، بیمارستان‌ها و ساختمان‌های مسکونی بزرگ، این وسیله از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
 3. چرا آسانسور و پله برقی برای افراد معلول بسیار حائز اهمیت است؟
  آسانسور یا پله برقی برای افراد معلول امکان دسترسی آسان و بدون مشکل به طبقات مختلف را فراهم می‌کند و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا به آسانی در ساختمان حرکت کنند.
 4. چطور آسانسور و پله برقی می‌تواند ایمنی را تضمین کند؟
  از آنجا که آسانسور‌ها و پله‌های برقی باید استانداردهای ایمنی را رعایت کنند، این وسیله‌ها می‌توانند ایمنی افراد را تضمین کنند و از حوادث ناگوار جلوگیری کنند.
 5. چه زمانی نصب آسانسور و پله برقی به عنوان یک امکان لوکس محسوب می‌شود؟
  در برخی موارد، نصب آسانسور و پله برقی به عنوان یک علامت از ارتقاء و ارزش افزوده برای ساختمان محسوب می‌شود و می‌تواند از لحاظ جذابیت و تسهیلات مورد توجه بزرگی باشد.
امتیاز دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *