تعمیرات آسانسور

فردی که دارای توانایی تعمیر قطعات آسانسور است ، نصب آسانسور را با سرعتی به مراتب بیشتر از یک نصاب معمولی آسانسور انجام می دهد و در واقع تعمیرات آسانسور سخت تر از نصب آسانسور می باشد. تعداد قطعات آسانسور به حدی زیاد است که تشخیص خرابی آسانسور امری دشوار است.

زمانی که آسانسور نصب میشود برای چکاپ ماهانه و تعمیرات باید آسانسور را به شخص یا اشخاص متخصص سپرد، زیرا ریسک بالای سپردن تجهیزات گران قیمت آسانسور به افرادی که تخصص در این زمینه ندارند، خسارت جبران ناپذیری به همراه داشته باشد و با توجه به حساسیت و قطعات آسانسور لازم است از تکنسین هایی با تجربه و متخصص برای تعمیر و سرویس در آسانسور استفاده شود در غیر این صورت اشتباهات باعث میشود خا خسارت های زیادی را به بار آورد. این امر نیازمند دانش کافی ، تخصص و مهارت در زمینه آسانسور است در غیر این صورت احتمال بروز خطا بالا می رود.

عدم مهارت در نصب عاملی برای تعمیر آسانسور

متاسفانه برخی از نصابان آسانسور به دلیل نداشتن تجربه کافی و عجله کردن در کار ، نصب آسانسور را به صورت غیر اصولی انجام داده و قطعات به خوبی بر سر جای خود تنظیم نگردیده اند.این امر باعث خرابی های متعدد در آسانسور گشته و نیاز به تعمیر ،توسط افراد متخصص و با تجربه کافی در زمینه آسانسور دارد. دقت ، صبر ، داشتن مهارت و تجربه از اصولی است که هر تعمیر کار یا نصاب آسانسور باید این اصول را داشته باشد.همانطور که می دانید در تعمیر آسانسور هزینه های کمتری متحمل افراد استفاده کننده از خدمات آسانسور می گردد.

در صورتی که تعویض قطعات دارای هزینه ای بیشتر است. تعمیر به موقع هر قطعه آسانسور می تواند از آسیب به قطعات اصلی و قطعات مرتبط با قطعه ی تعمیر شده جلوگیری به عمل آورد. بنابراین یادگیری تعمیر آسانسور از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و هر سرویسکار ماهر لازم است که در مورد تعمیرات قطعات آسانسور اطلاعات خود را دائما به روز رسانی نماید. اما برای جلوگیری از تمام خرابی های آسانسور میتوان از سرویس نگهداری آسانسور استفاده کرد تا سرویسکار به صورت دوره ای نقوص و ایرادات آسانسور شما را رفع کند تا آسیبی به قطعات آسانسور وارد نشود.

استفاده بی مورد عاملی برای تعمیر آسانسور

کابین آسانسور برای ظرفیت خاصی تعبیه گردیده است و استفاده آسانسور بیش از اندازه ظرفیت آن باعث مشکلات و خرابی در آسانسور می شود و این مشکلات و خرابی ها منجر به اتفاقات ناخوشایند می شود و خسارت هایی نیز به جای می گذارد. به طور مثال یک کابین ۴ نفره برای ظرفیت ۳۰۰ کیلوگرم تعبیه شده است و این وسیله برای جابه جایی افراد ساخته شده است.

جابه جایی های بی مورد وسایل ساختمان و اسباب کشی های بی مورد ، استفاده بیش از ظرفیت آسانسور ،باز و بسته کردن بی مورد درب آسانسور و… از جمله عواملی است که موجب خرابی آسانسور می گردد و مستلزم تعمیر آسانسور توسط افراد متخصص و باتجربه است.

نداشتن سرویسکار عاملی برای تعمیر آسانسور

از نکاتی که در مورد آسانسور حائز اهمیت است استفاده از سرویسکار ماهر و متخصص در زمینه آسانسور است. نداشتن سرویسکار ماهر به خدمات آسانسور، یکی از عوامل ایجاد خرابی های مکرر در آسانسور بوده و با توجه به قیمت بالای تعویض قطعات استفاده از یک سرویسکار ماهر برای تعمیر آسانسور به صرفه است.

متاسفانه برخی از سرویسکاران به دلیل نداشتن تجربه کافی ،خیلی از کارهایی که باید در هر سرویس آسانسور انجام شود را نادیده می گیرند. بنابراین استفاده از سرویسکار مجرب و باسابقه برای آسانسور و سرویس منظم آن در هر ساختمان  ضروری است پس تحت هیچ شرایطی از نباید یک سرویس کار خوب را نادیده گرفت.

فرسودگی عاملی برای خرابی آسانسور

سرویس نگهداری پیشگیرانه، به صورت منظم و ماهانه جهت هر آسانسور، در تاریخ مشخص و از قبل برنامه ریزی شده باعث می شود تا آسانسور ساختمان کمتر دچار تعمیرات متعدد شود و عمر آسانسور افزایش پیدا می کند. همانطور که می دانید برخی قطعات آسانسور مصرفی بوده و دارای عمر مفید مشخص می باشند هرچند احتمال دارد استفاده نادرست عمر قطعات را کوتاه می کند و احتمال خرابی آن، در هنگام استفاده بالا می رود. خرابی یک قطعه کاربردی می تواند موجب اختلال در عملکرد کلی سیستم گردد و ممکن است خطرات جانی و مالی داشته باشد.

اگر یک زمانی آسانسور، هیچ گونه حرکتی نکند و سر جایش متوقف شود، ممکن است در طبقه ای مانده باشد و یا درب آن، به طور کامل بسته نشده باشد. در صورتی که مشکل از جانب چشمی آن، ایجاد شده باشد، باید خیلی سریع تعمیرات صورت گیرد. تعویض به موقع و شناخت این قطعات باعث میشود که قبل از به وجود آمدن خرابی آسانسور آن را برطرف کرد و از هزینه های اضافی بابت قطعات مرتبط با آن جلوگیری به عمل آورد.

بنابراین فرسودگی عاملی برای خرابی آسانسور و تعمیر به موقع آسانسور عاملی برای کاهش هزینه ها در آسانسور است. خرابی های آسانسور گاهی اوقات بیشتر از حد انتظار می شود وهزینه های زیادی را به اهالی ساختمان تحمیل می کند.  شاید برای شما هم پیش آمده که وقتی به منزل یا محل کار خود می رسید و قصد استفاده از آسانسور را دارید متوجه خراب بودن آن می شوید و مجبور هستید از راه پله چندین طبقه را بالا بروید.

خرابی آسانسور

تقسیم بندی تعمیرات آسانسور

تعمیرات آسانسور را می توان در دو حالت کلی بررسی نمود:

  1. تعمیرات به صورت دوره ای
  2. تعمیرات به صورت موردی

تعمیرات آسانسور به صورت دوره ای

بسیاری از مدیران ساختمان با شرکت های آسانسوری معتبر قراردادی تحت عنوان قرارداد سرویس و نگهداری آسانسور منعقد می نمایند . به موجب این قرارداد سرویسکار آسانسور به صورت ماهی یکبار آسانسور را بازبینی می نماید و نقاط ضعف و هر گونه خرابی را شناسایی و آن را برطرف می نماید که به این شکل در هزینه های تعمیر صرفه جویی می شود و در هر زمان مشکلی برای آسانسور بوجود آید سرویسکار اسانسور موظف است نسبت به رفع نقص اقدام نماید.

عدم داشتن دانش عاملی برای خرابی آسانسور

همانطور که می دانید صنعت آسانسور روز به روز شاهد دستاورد های جدید و تولیدات متنوع و با کیفیت است و روزانه این قطعات بروز شده و متفاوت در آسانسور ها بکار می رود. بسیاری از سرویس کاران آسانسور با این تکنولوژی جدید آشنایی نداشته و اطلاعات و دانش خود را به روز رسانی نمی کنند و در نتیجه به اشتباه رفتاری از خود نشان می دهند که جز صدمه به قطعات آسانسور هیچ دلیل دیگری ندارند. بنابراین سرویس کاران بایستی هر ساله در دوره های مهارت آموزی شرکت کرده و دانش خود را تکنولوزی روز آسانسور منطبق نمایند.

عدم کیفیت قطعات عاملی برای تعمیر آسانسور

در سال های اخیر با توجه به بهای تمام شده بالای قطعات آسانسور، بسیاری از سازندگان ساختمان و انبوه سازان از قطعات بی کیفیت در آسانسور استفاده می کنند. این امر سبب می شود عمر مفید قطعات آسانسور کمتر شده و متاسفانه شاهد خرابی های مکرر در آسانسور باشیم. اقلام وارداتی مانند موتور های آسانسور، بردهای الکترونیکی و دیگر ملزومات دارای کیفیت و مطابق با استاندارد های جهانی تولید شده است اما دارای قیمت بالایی است.باید تلاش کرد نیاز کشور به بسیاری از قطعات آسانسور از طریق داخل کشور تامین شود و سازندگان در داخل کشور با بهبود کیفیت قطعات ، نیاز کشور را از قطعات آسانسور تامین نمایند.

بخش های اصلی تعمیرات آسانسور

تعمیرات آسانسور به سه بخش اصلی تقسیم می گردد :

  1.  تعمیرات موتور گیربکس.
  2. تعمیرات کابین آسانسور.
  3. تعمیرات تابلو فرمان آسانسور.

تعمیرات موتور گیربکس آسانسور که موتور گیربکس آسانسور به عنوان یکی از اصلی ترین ارکان آسانسور شناخته می شود. تعمیرات موتور گیربکس مستلزم دانش تخصصی ، تجربه و مهارت فراوان است.موتور های گیربکس بسیاری در صنعت آسانسور مورد استفاده قرار می گیرند که تعمیر هر کدام از آن ها نیازمند دانش فنی و تخصصی است. در این بین بسیاری از موتور های آسانسور خارجی بوده و برای تعمیر، مهارت های خاص خود را می طلبد.

تعمیرات آسانسور به صورت موردی

در تعمیرات موردی قرارداد سرویس و نگهداری وجود ندارد. مدیر ساختمان در موقع وقوع خرابی برای آسانسور از یک تعمیر کار آسانسور استفاده می نماید.تعمیرات موردی دارای سطح ایمنی پایینی بوده و به مدیران ساختمان توصیه نمی شود. دلیل این امر این است که برخی از قطعات به موقع برای تعمیر یا تعویض شناسایی نمی شود. ممکن است در زمانی مدیر ساختمان متوجه خرابی شود که خرابی یک قطعه مکانیزم کلی سیستم آسانسور را به هم بریزد.

تعمیر تخصصی آسانسور توسط آتیس لیفت

قطعات آسانسور بسیار گسترده و پیچیده است. تعمیرات پیشگیرانه زمانی انجام می شود که هنوز قطعات نصب شده در حال کار بوده و دچار خرابی نشده باشند و هدف از تعمیرات پیشگیرانه به این دلیل است که جلوی خرابی های احتمالی گرفته شود ولی تعمیرات خرابی مربوط به زمانی می شود که دستگاه از کار افتاده باشد که در این زمان شرکت آتیس با انجام تعمیرات لازمه قطعات ، آسانسور را مجدد راه اندازی کرده و مورد بهره برداری قرار می گیرد.

به طوری که در برخی ساختمان هایی که دارای تعداد توقف بالایی است و مخصوصا در واحدهای اداری پر ترافیک ، با یکبار سرویس ماهانه مشکلات آسانسور شناسایی نمی شود. و به سطح کیفی ایده آل نخواهد رسید. در این گونه موارد دو بار سرویس در ماه توصیه می گردد تا خرابی های آسانسور به موقع شناسایی و رفع نقص گردد.

عمده ایرادات موتور گیربکس برای تعمیر

یکی از اصلی ترین قسمت های موتور آسانسور یاران ، قسمت گیربکس آن است. که عمده ایرادات اصلی در این قسمت قرار دارد.برای مثال می توان به لرزش های بیش از حد معمول در هنگام استارت و استپ اشاره نمود. زمانی این لرزش ها شروع می شود در داخل کابین آسانسور می توان آن را احساس کرد. دلیل اصلی این لرزش از لقی گیربکس آسانسور نشات می گیرد.

تعمیر کابین آسانسور

تعمیرات کابین آسانسور

کابین آسانسور به عنوان بخشی که وظیفه جابه جایی افراد را بر عهده دارد از اهمیت خاصی برخوردار است. معمولا خرابی که در این قسمت صورت می گیرد از قسمت های دیگر آسانسور می باشد. که موجب اختلال در حرکت کابین می گردد.در این جاست که تشخیص مسئله امری مهم بوده و باید متخصصان آسانسور نسبت به تشخیص و رفع مشکل اقدام نمایند. در قسمت کابین آسانسور عمده ایرادات به صورت لرزش های شدید کابین در حال حرکت است. که در بسیاری از اوقات منشا اصلی آن موتور گیربکس آسانسور است.

بسیاری از کارشناسان متخصص در زمینه آسانسور معتقدند این گونه نقص ها از بلبرینگ ها و حلزونی داخل گیربکس می تواند باشد. برای رفع این مشکل تعمیر کاران آسانسور می توانند با باز کردن گیربکس و تعویض بلبرینگ ها و تراشکاری حلزونی ها نسبت به رفع این مسئله اقدام نمایند. باید دانست که خرابی در قسمت کابین آسانسور به عنوان جابه جا کننده افراد می تواند حتی جان افراد را به مخاطره بیندازد.

تعمیرات تابلو فرمان آسانسور

سیستم کنترل هر آسانسور و بخش فرماندهی در هر آسانسور در تابلو فرمان آسانسور خلاصه می شود . این بخش استرتژیک مرکز پردازش سیستم بوده و یکی از اصلی ترین و مهم ترین قسمت های هر آسانسور ، تابلوفرمان آسانسور است.با توجه به تنوع تابلوفرمان چه از لحاظ درایو استفاده شده در آن و چه از لحاظ شرکت سازنده آن ، عملکرد آن ها نیز متفاوت بوده و در صورت خرابی متخصصان خاص خود را می طلبد.

عمده ایرادات تابلو فرمان آسانسور

در قسمت تابلوفرمان آسانسور عمده ایرادات به دلیل فرسودگی و استهلاک قطعات مورد استفاده در تابلو فرمان می باشد. در این مورد می توان به مثال هایی از قبیل ورود و خروج ولتاژ و آمپر نامناسب از داخل قطعات تابلو فرمان که منتج به فرسودگی و ضعیف شدن قطعات داخل تابلو می شود اشاره نمود. در تابلو فرمان آسانسور خطاهایی مشاهده می گردد که کد هریک از خطا ها علت آن خطا را شناسایی می کند. بسیاری از سرویسکاران آسانسور با این خطاها آشنایی داشته و نسبت به رفع مشکل اقدام می نمایند.

باید این نکته را ضروری دانست که سرویس و سرکشی به تابلو آسانسور نیز به آسانسور کمک میکند تا عمر بیشتری داشته باشد.دقت شود خرابی های تابلو فرمان در زمانی که تابلو فرمان دارای گارانتی است باید به دست نمایندگان تابلوساز رفع شود و سرویسکار اجازه تعمیرات ندارد.

تشخیص خرابی برای تعمیر آسانسور

آسانسور از قطعات زیادی تشکیل شده است. که هر کدام از قطعات ،وظیفه خاص خود را داشته و همسو با عملکرد سیستم عمل می کنند. تشخیص خرابی برای تعمیر آسانسور کار دشوار و پیچیده ای است. قطعات آسانسور با هم مرتبط بوده و خرابی در برخی قطعات موجب بروز خرابی در قطعات دیگر آسانسور می گردد.

باید به این نکته توجه داشت که تنوع آسانسورها خود عاملی است که تعمیرات آسانسور و تشخیص خرابی را برای تعمیر کار آسانسور سخت تر می نماید. بسیاری از تعمیرکاران آسانسور، آسانسور های قدیمی را تعمیر کرده و توانایی به روز کردن دانش مهارت خود را ندارند. شما میتوانید با جست و جو در سایت رایا آسانسور از نمایندگی موتور آسانسور آلبرتو ساسی بازدید کنید.

تشخیص خرابی برای تعمیر آسانسور

آسانسور از قطعات زیادی تشکیل شده است. که هر کدام از قطعات ،وظیفه خاص خود را داشته و همسو با عملکرد سیستم عمل می کنند. تشخیص خرابی برای تعمیر آسانسور کار دشوار و پیچیده ای است. قطعات آسانسور با هم مرتبط بوده و خرابی در برخی قطعات موجب بروز خرابی در قطعات دیگر آسانسور می گردد.

باید به این نکته توجه داشت که تنوع آسانسورها خود عاملی است که تعمیرات آسانسور و تشخیص خرابی را برای تعمیر کار آسانسور سخت تر می نماید. بسیاری از تعمیرکاران آسانسور، آسانسور های قدیمی را تعمیر کرده و توانایی به روز کردن دانش مهارت خود را ندارند. شما میتوانید با جست و جو در سایت رایا آسانسور از نمایندگی موتور آسانسور آلبرتو ساسی بازدید کنید.

وظایف تعمیرکار آسانسور

وظایف تعمیر کار آسانسور

تعمیر کار آسانسور باید در کارهای الکتریکال و مکانیکال آسانسور توانایی لازم را داشته باشد. و با انواع آسانسورها و نقشه های مرتبط با آنها آشنایی کامل داشته باشد. کنترل و برنامه ریزی منظم ، توانایی تشخیص خرابی و رفع نقص به موقع آن ،توان تصمیم گیری و حل درست و سریع مسایل و مشکلات به خصوص در شرایط خاص و… از دیگر مواردی است که یک تعمیرکار آسانسور باید آن را داشته باشد. تعمیر کار آسانسور باید در تشخیص خطاهای مربوط به آسانسور مهارت داشته باشد.تشخیص اشتباه و کوتاهی کردن تعمیر کار ، در برخی موارد می تواند جان افراد استفاده کننده از آسانسور را به مخاطره بیندازد.

استاندارد ایمنی اولیه برای تعمیر آسانسور

آسانسوری که دارای استاندارد باشد و فرایند استاندارد را طی کرده باشد، می توان به آن اطمینان کرد. استاندارد ایمنی اولیه برای تعمیر آسانسور تلقی می شود. عموما زمانی حادثه ای اتفاق می افتد که آسانسور از حالت استاندارد خارج شود. برخی سرویسکاران آسانسور توانایی تعمیر همه ی قطعات آسانسور را ندارند. و در برخی مواقع با دستکاری آسانسور تنظیمات آسانسور را به هم زده و با از بین بردن مدار ایمنی، آسانسور را از حالت استاندارد خارج میکنند. بنابراین می توان این طور نتیجه گرفت که استاندارد برای آسانسور در هر ساختمان ضروری است.

آموزش و به روز رسانی تعمیرات آسانسور

هر مکانیزم یا سیستمی پس از اتمام کار خود نیاز به مراقبت و کنترل تخصصی دارد.در مورد آسانسور نیز به همین صورت است. بسیاری از شرکت های آسانسور براساس قرارداد سرویس و نگهداری خدمات تعمیر آسانسور را نیز بر عهده می گیرند.بسیاری از کارشناسان متخصص در زمینه آسانسور معتقدند که در آسانسور تعمیر کاری ماهر است که ابتدا در نصب آسانسور مهارت داشته و صدها پروژه نصب را به اتمام رسانده باشد. نکته ای که حائز اهمیت است آموزش مستمر تعمیرات آسانسور و به روز رسانی اطلاعات قبلی است. که هر تعمیر کار آسانسور باید مداما این به روز رسانی را انجام دهد.

نگهداری آسانسور قبل از تعمیر

سرویس و نگهداری به موقع آسانسور که توسط یک شرکت آسانسوری انجام می گیرد و شامل قرارداد سرویس و نگهداری به صورت سالانه است ، از بسیاری از خرابی های آسانسور جلوگیری می کند. در بسیاری از موارد نیاز به تعمیر نیست. در واقع می توان این طور برداشت کرد که طرز استفاده درست از مکانیزم آسانسور ،بازدید دوره ای ،تنظیمات کلی ، نظافت کلی سیستم و آموزش نکات ایمنی جهت استفاده از دستگاه نکاتی است که باعث می شود در بسیاری از هزینه ها صرفه جویی برای مدیران و ساکنان ساختمان حاصل گردد.

تعمیر به موقع قبل از خرابی مکرر قطعات

همان طور که می دانید برخی از قطعات آسانسور به صورت زنجیر به هم مرتبط بوده و خرابی یک قطعه موجب به هم خوردن مکانیزم آسانسور می گردد.از این رو تعمیر به موقع قطعات می تواند عاملی باشدتا از خرابی مکرر دیگر قطعات آسانسور پیشگیری کند. بسیاری از کارشناسان آسانسور معتقدندشناسایی و تشخیص خرابی کار پیچیده ای است. اما زمانی که از این مرحله عبور کنند و خرابی تشخیص داده شود، تعمیر به موقع انجام می گیرد. جهت دریافت اطلاعات و مشاوره جهت تعمییرات آسانسور با شماره های زیر تماس بگیرید:

02166560069 – 02144410101