کارشناسی آسانسورهای MRL آسانسور MRL که مخفف Machine Room Less نیز است به آسانسور بدون موتورخانه نیز معروفمی باشد. این آسانسور به جای استفاده از موتورهای گیربکس قدیمی که در موتورخانه مورد استفاده قرار می گیرند، از یک موتور با ابعاد کوچک اما قدرت بالا سود می برد. این موتور را که علاوه بر ابعاد کوچک، سبک نیز است را در بالاترین بخش چاه و بر روی ریل ها نصب می کنند. این شیوه بر خلاف دیگر مدل ها که باید برای نصب موتور یک اتاقک را به آن اختصاص داد، بسیار کوچک و کاربردی تر می باشد. به همین علت نیز این مدل آسانسور بسیار مورد توجه قرار گرفته است. ما نیز قصد داریم تا در این مقاله هر آنچه که در مورد این نوع آسانسورها لازم را شرح دهیم.

آشنایی با ساختار آسانسور MRL

با پیشرفت روزافزون تکنولوژی امروزه استفاده از این نوع آسانسور بسیار کاربردی و پرطرفدار است. این مدل آسانسور دارای مزیت های مختلفی هستند که در کنار ابعاد گوچک، راندمان بالا، وزن پایین و … سبب شده تا بیشتر از آن ها استفاده شود. نکته دیگر در طراحی این آسانسور این است که با کم ترین آسیب به فضای پشت بام آن را اجرا می کنند.

در آسانسور بدون موتورخانه فلکه گاورنر نسبت به آسانسورهای موتورخانه دار دارای ساختار متفاوتی است. این گاورنر ها در مدل بدون موتورخانه جهت تست سیستم پاراشون همراه با تابلو و کلید دو حالته فعال می شود. همین طور در آسانسورهای روملس تابلو فرمان دارای پنل های کنترلی هستند. این ویژگی سبب می شود تا در مواقع ضروری موتور به حرکت در آید.

کارشناسی آسانسورهای MRL وزنه های تعادل در مدل MRL در کنار درب آسانسور قرار می گیرند. همین طور از دو فلکه هرزگرد در قسمت پایینی کابین و یک فلکه بر روی قاب وزنه استفاده می شود. سیستم تعلیق در این روش 2 به یک بوده و در مراحل کابین سازی آسانسور در این مدل موتور را بر روی ریل راهنما قرار می دهند. تابلو فرمان نیز در کنار درب نصب شده چرا که این آسانسور فاقد اتاقک موتورخانه می باشد.

ویژگی های آسانسور بدون موتورخانه

تا به اینجا به صورت کلی درمورد ساختار و کاکرد آسانسورهای MRL آشنا شدیم. همان طور که گفته شد این مدل آسانسور به عنوان نسلی جدید از آسانسورها مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش به دلیل استفاده از تکنولوژی رو دنیا، دارای مزیت های مختلفی است. که قصد داریم در ادامه به معرفی بیشتر

ویژگی های این نوع آسانسور بپردازیم:

 • دارای صدای بسیار کم ترمز، که در ساختمان های کوچک تر بسیار مهم است، تا باعث مزاحمت ساکنین نشود.
 • ارزش و تکانه های بسیار پایین، که علاوه بر رفاه بیشتر در بحث ایمنی و امنیت مسافران نیز بسیار مهم است.
 • به دلیل عدم نیاز این آسانسور به اتاق جداگانه جهت راه اندازی موتور در آن، فضای مورد نیاز این بالابر بسیار کم تر از آسانسورهای معمولی است. ضمن اینکه طراحان و مهندسان نیز در زمان نقشه کشی دست بازتری داشته و راحت تر می توانند بخش های مختلف را جای گذاری کنند. که این امر یکی از مهم ترین دغدغه ها در زمان نقشه کشی است.
 • کاهش خطرات و حوادث همراه با امنیت بیشتر
 • عدم نیاز به هزینه بالا جهت سرویس و نگهداری، که می تواند در بحث هزینه های جانبی صرفه جویی خوبی باشد.
 • یکی دیگر از مزیت های آسانسور بدون موتورخانه امنیت بالا آن در مناطق سیل خیز است. چرا که با توجه به قرار گیری قطعات اصلی در قسمت بالایی، همواره بخش های مهم آسانسور از آب دور هستند.
 • راندمان بالای این روش
 • طراحی زیبا و افزایش فضای جانبی ساختمان
 • کاهش مصرف انرژی به دلیل مصرف پایین، تا جایی که این آسانسور نسبت به آسانسورهای هیدرولیک تا 80 درصد انرژی کم تر مصرف می کند. که مقدار بسیار قابل توجهی بوده و همچنین این مدل از روغن نیز استفاده نمی کند. که سبب کاهش خطرات احتمالی و همچنین هزینه ها می شود.
 • دسته بندی تمامی تجهیزات و قطعات آسانسور در چاه واحد
 • نصب آسان و سریع آسانسور MRL
 • سازگاری با محیط زیست
 • استفاده نکردن از روغن در موتور
 • یکپارچگی آسانسور در یک چاه واحد
 • قدرت و استحکام بالا
 • استفاده از ریل های قوی

بیشتر بخوانید: هزینه سرویس و نگهداری آسانسور چقدر است؟

مشخصات و مزیت های آسانسورهای روملس

کارشناسی آسانسورهای MRL موتور به کار رفته در آسانسور MRL حتما از موتورهای مدل گیرلس یا بدون گیربکس هستند. چرا که دارای حجم کم تری نسبت به موتورهای گیربکس دار می باشند. در آسانسورهایی که از موتورهای روملس استفاده می کنند، می توان از موتورخانه استفاده کرد و هم می توان آن را احداث نکرد. همچنین میزان سرعت حرکت موتور نسبت به کابین آسانسور دو برابر بوده و و دلیل آن هم استفاده از سیستم تعلیق دو به یک است. در واقع اگر سرعت آسانسور 2 متر بر ثانیه باشد، میزان سرعت حرکت موتور آن برابر با 4 متر بر ثانیه است. که این میزان سرعت می تواند در ساختمان های با تعداد طبقات زیاد و همچنین ترافیک بالا بسیار کارآمد باشد. چرا که یکی از موارد مهم در بحث کنترل ترافیک ساختمانی، سرعت حرکت آسانسور می باشد.

همان طور که اشاره شد سیستم های تعلیق به کار رفته در این مدل دو به یک است. به همین خاطر فیکسینگ کار شده در آن در قسمت بالایی چاه آسانسور و هم تراز با موتور نصب می شود. در حالت های دیگر این فیکسینگ سربکسل بر روی وزنه و کابین قرار می گیرد. با این روش پس از فیکس کردن سر بکسل ها، کابین به شکلی تراز کلاف های موتور قرار می گیرد. البته نکته لازم به ذکر این است که تعداد زیادی از این مدل را در ساختمان ها شاهد نیستیم. و به صورت کلی همان مدل های معروف و در دسترس تر هیدرولیک و آسانسور کششی کماکان تشکیل دهنده اصلی ترین مدل های آسانسوری می باشند. چرا که مدل های جدید تر یا به صورت کانسپت و یا در مرحله آزمایش و بررسی بوده و به مرحله تولید انبوه نرسیده اند.

 

اگر به یک سرویسکار آسانسور حرفه ای نیاز داشتید، می توانید با ما تماس بگیرید. مجموعه  آتیس لیفت با ارائه ی انواع خدمات در حوزه  نصب آسانسور ، سرویس و تعمیر آسانسور توسط تعمیرکاران و مهندسین کاربلد و حرفه ای، آماده خدمت رسانی در تمامی نقاط تهران به شما مشتریان گرامی می باشد.

امتیاز دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *