کابین کنترل اسانسور

کابین کنترل اسانسور قسمتی از آسانسور است که دارای درب کاملا ایمن بوده. و مسافران یا بار، داخل آن قرار می گیرد. و کنترل حرکت از داخل برای افراد امکان پذیر می باشد. تزئینات داخل کابین با توجه به نوع کاربری آسانسور متفاوت بوده و ممکن است. از نوع ورق رنگ شده کوره ای، روکش فرمیکا، روکش استیل و یا از جنس شیشه که این نوع کابین را اصطلاحا شیشه ای (پانورامیک) نامیده می شود انتخاب می گردد.

چهار چوب اصلی کابین یا پوک کابین چهار چوبی است. شامل دو بخش ( پوک پایین و پوک بالا ) که کابین را در بر گرفته است. ساختار پوک نه تنها از نظر قدرت تحمل بار مهم است. بلکه تنظیم آن نیز باید به گونه ای باشد که از انحراف، به ویژه در هنگام استفاده از کفشکهای غلطکی مصون بماند. تمام بار کابین اعم از وزن کابین و مسافرین، توسط پوک به سیم بکسلها وارد می شود.

درب و انواع آن

یکی از بخش های مهم سیستم آسانسوری بوده. و چون به صورت همزمان دو فاکتور زیبایی و امنیت را زیر پوشش قرار خواهد داد. از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

درب های آسانسور بطور کلی به دو دسته درب طبقات و درب کابین تقسیم می شوند.

  • درب طبقات بخش ثابت بوده و محل ورودی به کابین در هر ایستگاه است. که خود انواع مختلف دارد.
  • درب کابین بخش متصل به کابین بوده. و ارتباط بین فضای داخل کابین با چاهک را قطع میکند.

در هر ایستگاه، توقف کابین دقیقا روبروی دو درب فوق خواهد بود. و در نمونه های اتوماتیک بدون

دخالت دست هر دو درب خود به خود بعد از توقف کامل کابین باز خواهند شد. ولی در صورتی که درب بیرون یا طبقات از نوع لولایی باشد. بعد از باز شدن درب داخل کابین میبایست توسط مسافر باز شود.

سیستم درب از دو بخش مکانیکی و الکترونیکی تشکیل شده. که باید مورد توجه، سرویس و نگهداری قرار گیرد.

تابلو فرمان درایودار یا تری‌وی‌اف (VVVF):

این نوع تابلو فرمان آسانسور که اخیراً از آن بیش از مدل دوسرعته استفاده می‌شود، مجهز به یک دستگاه درایو الکتریکی است که می‌تواند به موتور قابلیتی برای تغییر سرعت و گشتاور بدهد. درایو الکتریکی (اینورتر آسانسور) این کار را با تغییر سطح و کنترل ولتاژ و فرکانس انجام می‌دهد و درنتیجه‌ی عملکرد آن، تغییرات ناگهانی در سرعت ایجاد نمی‌شود و حرکت آسانسور نرم می‌گردد.

در تابلو فرمان درایودار ، سرعت موتور به یک‌باره از صفر به یک ‌متر بر ثانیه و سپس به نیم متر بر ثانیه تغییر نمی‌یابد بلکه حرکت با دور آهسته آغاز می‌شود و با زیادتر شدن ولتاژ (که به صورت کاملاً تدریجی اتفاق می‌افتد) به سرعت نامی نزدیک می‌شود. این ویژگی سبب می‌شود در کابین خبری از تکان‌های ناگهانی نباشد. در نتیجه‌ی این بهینه‌سازی سرعت، امتیازاتی به لحاظ فنی نیز در تابلو فرمان آسانسور از نوع تری‌وی‌اف ایجاد می‌شود و آن کاهش مصرف برق و استهلاک قطعات و افزایش عمر مفید خواهد بود.

تابلو فرمان دو سرعته (SPD2):

کابین کنترل اسانسور همان طور که از نام این برد مشخص است در آسانسورهای دو سرعته از این نوع برد استفاده می شود. برخی از آسانسورها می توانند در دو سرعت متفاوت حرکت کنند به این شکل که در زمان حرکت موتور با دور تندی حرکت می کند و سپس به حالت استاندارد می رسد. آسانسورهایی که دارای دو سرعت هستند موتور آن ها دارای دو سیم پیچ می باشد. بهتر است بدانید آسانسور زمانی که در بین طبقات حرکت می کند حدوداً با سرعت ثابتی برابر با یک متر بر ثانیه حرکت می کند ولی زمانی که به مقصد می رسد این سرکت کم می شود به طوری که سرعت حدوداً نصف می شود در این حالت به کابین شوک ناگهانی وارد می شود که این حالت برای مسافران بسیار ناخوشایند می باشد.

به این نکته نیز توجه کنید که برد دو سرعته برای آسانسور مشکلاتی هم نیز ایجاد می کند زیرا در این نوع، استارت موتور آسانسور مستقیم است و درنتیجه جریان ورودی که از سیم‌پیچ موتور عبور می‌کند، چندین برابر جریان نامی (تا حدود هفت برابر) است. در چنین حالتی عمر موتور تا حد زیادی کاهش پیدا می کند و مصرف برق و انرژی نیز بسیار بالا می رود و تغییر سرعت ناگهانی نیز زیاد خوشایند نیست و باعث نارضایتی مسافران می شود.

مقایسه برد دو سرعته و درایودار یا تری‌وی‌اف

برای آشنایی بیشتر با تابلو فرمان آسانسور بهتر است. به بررسی و مقایسه رایج ترین برد ها یعنی دو سرعته و درایودار یا تری‌وی‌اف بپردازیم زیرا این کار باعث می شود. تا شما با بهترین برد نیز آشنا شوید.

برد دو سرعته

کابین کنترل اسانسور همان طور که گفته شد در برد های دو سرعته دو نوع سرعت وجود دارد. و مدوام آسانسور در حال افزایش و کاهش سرعت می باشد. زمانی که آسانسور شروع به حرکت می کند. تا زمانی که از حالت سکون خارج شود آسانسور سرعت بالایی دارد همچنین زمانی که به طبقه مد نظر می رسد. سرعت کاهش پیدا می کند این افزایش و کاهش ناگهانی سرعت باعث می شود شوک هایی به کابین وارد شود که ممکن است برای مسافران بسیار استرس زا باشد این مورد یکی از معایب برد دو سرعته می باشد.

بیشتر بخوانید: تعمیر و سیم پیچی انواع موتور آسانسور

برد درایودار یا تری‌وی‌اف

کابین کنترل اسانسور در حالی که در برد درایودار یا تری‌وی‌اف با کنترل ولتاژ و فرکانس، افزایش و کاهش سرعت را به صورت تدریجی ممکن می‌سازد؛ یعنی وقتی قرار است آسانسور از سرعت صفر (حالت سکون) به حرکت درآید، این افزایش سرعت تدریجی و به نرمی است. در نتیجه نه شوک‌های ناگهانی به کابین وارد می‌شود و نه آسیبی متوجه موتور خواهد شد. تغییر سرعت نرم و تدریجی دور موتور که با کمک درایو آسانسور در تابلو فرمان تری‌وی‌اف امکان‌پذیر می‌شود، در کاهش مصرف برق نیز کاهش شایان توجهی ایجاد می‌کند که قطعاً مزیت مهمی نسبت به تابلو فرمان دو سرعته به شمار می‌آید.

برخلاف این نوع برد در برد دو سرعته افزایش و کاهش ناگهانی سرعت باعث مصرف زیاد انرژی و برق می شود که این مورد الا مورد پسند نمی باشد همچنین با ورود جریان ناگهانی بالا به سیم پیچ موتور آسانسور آسیب می بیند و به مرور زمان مشکلاتی در آن رخ می دهد که باعث کاهش عمر موتور می شود. با مقایسه این دو نوع برد می توان به این نتیجه رسید که برد درایودار ویژگی های مثبت زیادی نسبت به برد دو سرعته دارد از این رو بیشتر مورد توجه قرار می گیرد.

 

امتیاز دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *