هزینه سرویس و نگهداری آسانسور چقدر است؟

عوامل موثر بر نرخ تعمیر آسانسور

هزینه سرویس و نگهداری آسانسور چقدر است؟  معمولا برای ساختمانهای با تعداد طبقات زیاد و واحدهای اداری و مجتمع مسکونی قراردادهای طلانی مدت برای تعمیر و سرویس آسانسور بسته میشود. عواملی که هزینه را تغییر میکنند عبارتند از:

نوع ساختمان و کاربری آن

روال اصلی این است که ساختمانهای با تعداد بالای طبقات و واحدهای اداری و مجتمع های مسکونی، قراردادهای طولانی مدتی را با شرکت های تعمیر و نگهداری آسانسور منعقد میکنند. که هزینه تعمیر و سرویس آسانسور در آن لحاظ می شود و شرکت نگهداری را موظف میکند که با یک زمانبندی توافق شده کار سرکشی و سرویس بخشهای مختلف آسانسور ساختمان را انجام دهند.

عمدتا قراردادهای سرویس و نگهداری آسانسور یکساله و بازدیدها ماهی یکبار هستند. موقع بستن قرارداد علاوه بر اینکه به قیمت سرویس آسانسور توجه میکنید، حتما حواستان باشد شرکت مذکور هم عضو سندیکا باشد و هم پروانه طراحی و مونتاژ از وزارت صنعت و معدن و تجارت داشته باشد.
هزینه تعمیر و سرویس آسانسور بسته به اینکه آسانسور شما در یک ساختمان مسکونی سرویس دهی میکند یا تجاری و اینکه ساختمان شما چند طبقه و چند واحده است، متفاوت خواهد بود.

تعداد توقف

پارامتر دیگری که در محاسبه هزینه سرویس آسانسور درنظر گرفته میشود. تعداد توقف آسانسور است و بنا بر یک فرمول حداقل 5 توقف در محاسبه لحاظ میشود (حتی اگر 4 یا 3 یا حتی 2 توقف بیشتر در کار نباشد).

بنابراین تعداد توقف ها یکی از متغیرهای مهم و تعیین کننده قیمت سرویس آسانسور شماست و میتواند چیزی بین 100هزار تا 400 هزار تومان در هزینه نهایی خدماتی که دریافت میکنید تفاوت ایجاد کند.

عمر و میزان کارکرد آسانسور

هزینه سرویس و نگهداری آسانسور چقدر است؟ عامل مهم دیگر در هزینه تعمیر و سرویس آسانسور عمر و میزان کارکرد آن است که حتما توسط فرد کارشناس در برآورد و اعلام نرخ سرویس آسانسور مورد توجه جدی قرار میگیرد.

در فرمول محاسبه هزینه سرویس اسانسور ترافیک استفاده از آسانسور، ظرفیت آسانسور، عمر آسانسور، کیفیت قطعات، و منطقه ساختمان هم از متغیرها هستند که در قیمت نهایی و تمام شده خدماتی که دریافت میکنید تاثیر می گذارند و حتما توسط فرد کارشناس در برآورد و اعلام هزینه سرویس و نگهداری آسانسور و یا نگهداری آن مورد توجه جدی قرار می گیرد.

در مورد ضریب محل ساختمان در فرمول محاسبه هزینه سرویس و نگهداری آسانسور نگران نباشید، چراکه بسیاری از شرکتهای تعمیر و نگهداری آسانسور در تمام مناطق و محلات به ارائه خدمات مشغول هستند و همین از سربار هزینه اضافه برای شما جلوگیری میکند.

هزینه سرویس آسانسور شامل چه مواردی است؟

درواقع هزینه سرویس آسانسور شما شامل خدماتی مثل آچارکشی قطعات و متعلقات، روغن کاری ریل ها و بازبینی، کنترل موتور گیربکس، بررسی وضعیت تابلو فرمان آسانسور، بررسی وضعیت کابین، چک کردن رنگ و تهویه، کنترل هم سطحی طبقات، کنترل و بازبینی وضعیت درهای اتاقک آسانسور، تست و بازبینی پاراشوت، بازبینی سیم بکسلها و Black out میشود.

نکاتی دیگر درباره محاسبه هزینه نگهداری و سرویس آسانسور

  • هزینه بهاى تهیه لوازم مصرفى (روغن، تنظیف، گازوئیل و …) شامل این نرخنامه نبوده و قبلا توسط کارفرما تهیه و در اختیار سرویسکار آسانسور قرار مىگیرد. بهاى قطعات تعویضى و یا تعمیرى و اجرت آنها، شامل این نرخنامه نبوده و هزینه آن جداگانه توسط کارفرما پرداخت خواهد شد. (در مبحث گارانتى هزینه تعمیر و یا تعویض قطعات آسانسور تابع قرارداد خرید خواهد بود)
  • هزینه اعزام تکنسین جهت تعمیر و سرویس در ساعات خارج از زمان تعیین شده از ساعت 8 شب تا 9 صبح روز بعد در روزهاى کارى شامل 200 هزار تومان هزینه اضافى و در روزهاى تعطیل رسمى شامل 280 هزار تومان هزینه اضافه بابت هر بار مراجعه خواهد بود.
  • هزینه نگهدارى آسانسورهای با ظرفیت بیش از 6،1 متر برثانیه و آسانسورهاى بدون موتورخانه و یا موتورخانه پایین و کنار چاه شامل 10 ٪ افزایش قیمت خواهد شد.
  • قیمت سرویس و نگهدارى آسانسور براى اطراف و حومه شهر مبدأ تا فاصله 20 کیلومتر شامل 20 ٪ افزایش قیمت و تا 50 کیلومتر شامل 50 ٪ افزایش و بیش از 50 کیلومتر شامل توافق طرفین است.

 

انواع فعالیت ها در مرحله سرویس و نگهداری آسانسور

۱- بازرسی

بازرسی از آسانسور در مقاطع زمانی برنامه ریزی شده صورت می پذیرد. تا معلوم شودکه آیا آسانسور به سرویس نیاز دارد یا به تعمیرات پیشگیرانه؟ بازرسی ممکن است به صورت چشمی یا عینی و یا از طریق اندازه گیری بعضی از ویژگی های فیزیکی دستگاه ها باشد.

۲- سرویس

در صورتیکه هنگام بازرسی نیاز به سرویس احساس شود سرویس دهی برای قسمت های متحرک و ثابت اعم از الکتریکی و مکانیکی صورت می پذیرد. همچنین هر آسانسور باید مطابق “چک لیست سرویس و نگهداری آسانسور”ماهیانه حداقل یکبار مورد سرویس قرارگیرد.

۳- تعمیرات پیشگیرانه

این تعمیرات زمانی صورت می گیرد که هنوز امکانات وسایل نصب شده. در حال کار بوده و دچار خرابی نشده است. .هدف از تعمیرات پیشگیرانه آن است. که خرابی سیستم به تعویق افتد و فاصله های بین خرابیها رو افزایش بگذارد.ویا جلوی خرابی های احتمالی گرفته شود.

اگر به یک سرویسکار آسانسور حرفه ای نیاز داشتید، می توانید با ما تماس بگیرید. مجموعه  آتیس لیفت با ارائه ی انواع خدمات در حوزه  نصب آسانسور ، سرویس و تعمیر آسانسور توسط تعمیرکاران و مهندسین کاربلد و حرفه ای، آماده خدمت رسانی در تمامی نقاط تهران به شما مشتریان گرامی می باشد.

امتیاز دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *