سیستم خطر آتش سوزی آسانسور

آسانسورها داراي سيستم هايي هستند كه از خطر آتش سوزي ناشي از استفاده كاربران جلوگيري مي كنند. زماني ايمني آسانسورها و پله هاي برقي در برابر آتش سوزي فراهم مي شود كه در زمان احداث آسانسور اصول ايمني رعايت شده باشد و از مصالح مقاوم در برابر آتش و حرارت، ممانعت از نفوذ دود و حرارت و گازهاي سمي به داخل چاه كابين آسانسور و … استفاده شده باشد.

نحوه کار سیستم تشخیص دود

در ساختمان هاي مدرن با فعال شدن سيستم تشخيص دود يا آتش، كابين به طبقه همكف هدايت و متوقف مي شود و فقط با كنترل آتش نشان به كار خود ادامه مي دهد. آسانسورها مي توانند نقش مهم و حياتي در تخليه كردن افراد و نجات جان آن ها در حوادث آتش سوزي ساختمان ها به عهده دارند. زمانی که در هنگام احداث آسانسور ها، نکات ایمنی را رعایت کنید، ایمنی آسانسور ها در هنگام آتش سوزی و یا هر حادثه دیگری فراهم می شود.

رعایت نکات ایمنی در هنگام آتش سوزی

رعایت نکات ایمنی مسائلی مانند: استفاده از مصالح مقاوم در برابر آتش و حرارت برای جلوگیری از نفوذ دود و حرارت و گاز های سمی به داخل چاه و کابین آسانسور و انتقال آن به دیگر طبقات ساختمان و … می باشد.  اگر در کابین آسانسور احتمال خفگی ناشی از تنفس دود ها و گاز هایی سمی وجود داشته باشد، نیاز به خروج از کابین را دارید.  در زمان هایی که احتمال آتش سوزی وجود دارد، نیاز است از کابین خارج شوید، در غیر این صورت کابین امن ترین مکان است.

در هنگام مشاهده موارد زیر از ورود به کابین آسانسور خودداری کنید و سریعا با افراد متخصص تماس بگیرید.

  1. در هنگام وقوع آتش سوزی چه کنیم؟

  2. هنگام وقوع حادثه آتس سوزی به هیچ عنوان از آسانسور استفاده نکنید.
  3. استفاده از آسانسور هنگام آتش سوزی، عاملی جدی برای به خطر افتادن شما است.
  4. اگر دود و بوی نامطبوعی احساس کردید، حتما در اولین توقف آسانسور، از آن خارج شوید.
  5. در هنگام وقوع حوادثی مانند زلزله یا آتش سوزی، استفاده از آسانسور ممنوع است.
  6. در هنگام وقوع حادثه زلزله اگر در آسانسور هستید، در اولین توقف از آن خارج شوید.

نقش چاه آسانسور در هنگام آنش سوزی

چاه آسانسور به عنوان يک كانال هوايي عمل مي كند و لذا راهرو طبقات بايد توسط درهاي ضد آتش مجهز شود و نفوذ دود به چاه، هواي تازه از داكت وارد و ايمني آسانسور تامين شود. كابل تغذيه برق آسانسور بايد مستقل باشد تا چنانچه در اثر آتش سوزي اتصالي برق منجر به قطع برق گردد سيستم برق آسانسور چنان متصل و فعال بماند. وسائل اطفائ حريق در موتور خانه، بايد خاص خاموش كردن حريق ناشي از تجهيزات آسانسوري باشد.

رعایت قوانین استاندارد و ایمنی

  1. رعایت اصول زیر از بندهای “قوانین استاندارد و ایمنی آسانسور در زمان آتش سوزی” برای هر ساختمانی الزامیست. استفاده از آسانسور در زمان آتش سوزی ممنوع بوده و باید متن زیر در داخل کابین آسانسور جهت استفاده کنندگان نصب گردد : در زمان آتش سوزی به هیچ عنوان از آسانسور استفاده ننمایید.
  2. توصیه می شود آسانسور در مواقع حریق فقط در اختیار افراد ذیصلاح یا آتش نشان ها قرارگیرد تا بتوانند با راندمان بیشتر عملیات تخلیه را انجام دهند.
  3. چاه آسانسور به عنوان یک کانال هوایی عمل می کند لذا راهروی طبقات باید توسط درهای ضد حریق محافظت گردد تا از نفوذ دود و آتش به چاه آسانسور و عمل نمودن چاه آسانسور به عنوان دودکش جلوگیری شود.
  4. استاندارد های ایمنی آسانسور

استاندارد های ایمنی آسانسورها و پله های برقی رعایت مقررات زیر را جهت حفاظت آسانسورها در مقابل آتش سوزی الزامی می دانند. امروزه توجه به اصول و مبانی ایمنی در آسانسورها و انجام بازرسی‌های دوره‌ای و منظم آسانسورها، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.و این اهمیت بیشتر به دلیل افزایش استفاده از آسانسورها در ساختمان‌ها طی سال‌های اخیر است.

چرا در هنگام آتش سوزی از آسانسور استفاده نکنیم؟

آسانسورها از جمله وسایل نقلیه‌ای هستند که صدور فرمان حرکت آن در اختیار مسافر است اما کنترل و توقف آن از اختیار مسافر خارج است. بنابراین ضروری است که از ایمنی و کارایی آن اطمینان لازم کسب شود. باید بدانید که هر آتشی برای شروع به سه عنصر نیاز دارد: اکسیژن، گرما و مواد سوختنی که نبود هر یک از آن‌ها کمک می‌کند که حریقی اتفاق نیفتد. تمام روش‌های پیشگیری و اطفای حریق نیز بر همین اصل استوار است که از ورود یکی از این اجزا جلوگیری شود تا آتش به وجود نیاید. در زمان آتش‌سوزی هرگز برای خروج از آسانسور استفاده نکنید چرا که ممکن است در اثر آتش سوزی آسانسور متوقف و یا از کار افتاده باشد. بهتر است از پله‌های اضطراری و در صورت عدم وجود، از راه پله‌ها برای خروج و فرار استفاده کنید.

امتیاز دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *