تعمیر و نصب آسانسور چگونه انجام میگیرد؟

چه نکاتی در تعمیر و نصب آسانسور مهم می باشد؟

 تعمیر و نصب آسانسور چگونه انجام میگیرد؟ هنگام تعمیر و نصب آسانسور نکات زیر را رعایت کنید:

 • توجه داشته باشید که با شرکت هایی که خدمات آسانسور ارائه می دهند، حتماً یک قرارداد یک ساله منعقد کنید.
 • در صورتی که قرارداد پایان یافت برای تمدید قرارداد اقدام کنید.
 • ماهی یکبار حتماً آسانسور را سرویس کنید.
 • زمانی که آسانسور خراب شد، برای رفع نقص احتمالی آن اقدام کنید.
 • شرکت آسانسور باید با یک شرکت بیمه، قرارداد بیمه مسئولیت آسانسور منعقد کند.
 • شما باید سعی کنید علاوه بر بهبود مکانیسم آسانسور، امنیت افراد استفاده کننده از آسانسور را نیز تضمین کنید.

تعمیر و نصب آسانسور چگونه انجام میگیرد؟

 تعمیر و نصب آسانسور را شرکتی که خدمات آسانسور را ارائه می‌دهد انجام می‌دهد. سرویس کار را به محل پروژه اعزام می‌کند. پس از پایان خدمت قراردادی بین مدیر ساختمان و شرکت منعقد می‌شود که در این قرارداد مدیر ساختمان کارفرما و شرکت پیمانکار معرفی شده است.

در تعمیر و نصب آسانسور چه مراحلی طی می‌شود؟

در تعمیر و نصب آسانسور ابتدا قطعاتی که در موتورخانه قرار گرفته اند، مورد بررسی قرار می گیرند. قطعات موجود در موتورخانه عبارتند از:

 1. موتور آسانسور
 2. تابلو فرمان آسانسور
 3. گاورنر
 4. فلکه هرزگرد
 5. سیم بکسل
 6. فلکه اصلی موتور

در مرحله بعد نوبت به بازبینی دربهای قطعات و کابین آسانسور می‌رسد. بعد سرویسکار باید مکانیزم سردرب و قطعات موجود در سقف کابین را مورد بازبینی قرار دهد. سرویسکار با استفاده از کلید سه گوش آسانسور به بالای سقف کابین آسانسور می‌رود و قطعاتی مانند روغندان، جعبه رویزیون، سیم بکسل، ریل و سایر قطعات را مورد بازبینی قرار می دهد.

چرا تعمیر و نصب آسانسور مهم است؟

 تعمیر و نصب آسانسور از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و جزء الزامات هر شرکت ارائه دهنده خدمات آسانسور محسوب می شود. باید هنگام تعمیر و نصب آسانسور به چند نکته توجه داشت:

 • آسانسور در مدت زمان های مشخص سرویس شود.
 • از خرابی بی‌دلیل پیشگیری شود. این امر باعث بهبود عملکرد آسانسور می شود.
 • بازسازی و تعویض قطعات در فاصله بیشتری انجام گیرد.

قبل از اینکه به فرایند نصب آسانسور بپردازیم، بهتر است بدانیم انواع مختلفی از آسانسور وجود دارد. شاید نصب هر کدام از آنها دارای نکات و تخصص ویژه خود را بطلبد.

 

۱. تهیه نقشه و مکان یابی آسانسور؛

علاوه بر اینکه پروژه ساختمان سازی، دارای مهندس معمار است، معمولا شرکتهای بزرگ از جمله شرکت ست لیفت برای پروژه های نصب آسانسور دارای مهندس آسانسور، طراح داخلی یا مهندس معمار، کارشناس برق، برقکار حرفه ای و نصاب آسانسور حرفه ای هستند. از آنجایی که آسانسور معمولا طبق استاندارهای جهانی ساخته و نصب می شود، باید با دقت فراوان مراحل نصب و راه اندازی آسانسور طی شود.

یکی از وظایف اصلی معماران، قرار دادن آسانسور در بهترین جای ممکن نقشه ساختمان است. به طور مثال آسانسور بهتر است در امتداد یا انتهای راهرو، در نزدیکی فرود راه پله ها یا به صورت برجستگی بر روی دیوار خارجی قرار گیرد. اگر راهروها در طبقات مختلف، هم تراز نباشند، آسانسور باید در گوشه دو راهرو قرار گیرد، این گونه کابین به دو درب نیاز دارد. برخی آسانسورها با توجه به نقشه ساختمان با دو درب جهت دسترسی متفاوت طراحی شده اند، ممکن است درب جلو و عقب یا درب جلو و کنار داشته باشند.

مکان یابی اسانسور

امروزه در طراحی و نقشه کشی ساختمان، جانمایی و مکان یابی آسانسور یکی از مهم ترین اجزاء نقشه در ساختمان محسوب می شود. حال این سؤال پیش می آید که برای آپارتمان ها و ساختمان های قدیمی که آسانسور ندارند، می توان به نصب و راه اندازی آسانسور پرداخت؟ جواب بله است! کافی است با مشاورین ما در ست لیفت تماس بگیرید.

مهندس معمار و مهندس آسانسور شرکت با حضور در محل و بررسی شرایط و نقشه موجود ساختمان، برای بهترین مکان ساختمان شما، بهترین نقشه را می کشند. ممکن است قسمتی از کمد دیواری یا اتاق نشیمن خود را از دست بدهید که آن مقدار زیادی نیست؛ اما به راحتی می توانید رفت و آمد کنید. مهمتر اینکه به ارزش آپارتمان شما افزوده می شود. نصب تکنولوژی، ارزش افزوده برای ساختمانها به دنبال خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:  سرویس و نگهداری آسانسور چه اهمیتی دارد؟

آماده کردن کف چاله آسانسور؛

یکی از مراحل نصب و راه اندازی آسانسور آماده کردن ارتفاع تا سطح کف سازی است که حداقل این ارتفاع معمولا ۱۸۰ سانتی متر تا ۱۹۰ سانتی متر بیان شده است. ارتفاع این چاله تا سطح کف سازی، معمولا به نوع آسانسور و مقدار وزنی که باید تحمل کند، بستگی دارد. فضای کف چاله معمولا برای نصب برخی قطعات آسانسور مانند بافرها، گاورنر سقوط، سکوی ضربه گیر و سینی کابین است.

در این چاله، فضای آزاد مربع شکلی به ابعاد حداقل ۱۰۰ در ۵۰ در ۶۰ سانتی متر تعبیه می کنند که به «فضای جان پناه» معروف است. این فضا برای سرویس کارهای آسانسور تعبیه می شود که اگر ناخودآگاه آسانسور حرکت کرد، فرد بتواند از این فضای معروف جان پناه برای آسیب ندیدن، استفاده کند.

برای ساختمان های قدیمی که برای این فضای جان پناه پیش بینی وجود ندارد برای ایمن بودن سرویس‌کار بهتر است هنگام ورود به چاله از سکوی پرتابل فلزی استفاده شود.

 

اگر به یک سرویسکار آسانسور حرفه ای نیاز داشتید، می توانید با ما تماس بگیرید. مجموعه  آتیس لیفت با ارائه ی انواع خدمات در حوزه  نصب آسانسور ، سرویس و تعمیر آسانسور توسط تعمیرکاران و مهندسین کاربلد و حرفه ای، آماده خدمت رسانی در تمامی نقاط تهران به شما مشتریان گرامی می باشد.

امتیاز دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *