تاریخچه آسانسور

قدمت آسانسور در ایران

قدمت تاريخچه آسانسور در ايران حدود80 سال مي باشد. چرخ چاه كه از نظر ساختاري شباهت هاي زيادي به آسانسور دارد شامل اولين بالابرها بوده است. اولين آسانسورها در پالايشگاه آبادان در دوران حكومت احمد شاه قاجار نصب شده است كه البته اثري از آنها به جا نمانده است.

اولین آسانسور ساختمانی

در زمان پهلوي اولين آسانسورها در ساختمانهاي پهلوي ساخته و نصب شده و بسياري از آنها توسط كارشناسان خارجي و به كمك نسل اول متخصصين صنعت آسانسور ايران نصب و راه اندازي شده است. دوران رشد صنعت آسانسور ايران را از سال 1335 به بعد بايد نامگذاري كرد.

نسل اول ساختمانهاي بيش از 3 طبقه در ايران در دوران پهلوي اول و آپارتمان سازي به صورت امروزي از سال 1335 در دوران پهلوي دوم شروع شده است. در سال 1345 اولين كارگاه توليد در و كابين آسانسور توسط اوكسن الكساني با كپي برداري از روي در و كابين شركت هاي اروپايي بوجود آمده است.

نصب آسانسور در ایران

آسانسورها در ابتدا كامل و بسته بندي شده از كشورهاي خارجي وارد ايران ميشد اما به تدريج شركت هاي ايراني فروش ونصب آسانسور را در ايران بوجود آمده است. سال 1345 وزارت مسكن و شهرسازي براي آپارتمان سازي و ايجاد شهرك هاي مسكوني در اطراف شهرهاي بزرگ براي ساخت اولين كارخانه آسانسور سازي در ايران برنامه ريزي كرد و سرانجام در سال 1353 اولين كارخانه آسانسور سازي ايران به مساحت 40 هزار متر مربع واقع در شهر صنعتي البرز قزوين با نام ايران شيندلر با ظرفيت اوليه توليد 400 دستگاه آسانسور به بهره برداري مي رسد.

آسانسور در ایران بعد از انقلاب

تاريخچه صنعت آسانسور در ايران بعد از انقلاب را مي توان به دوره قبل و بعد از جنگ تقسيم كرد. اولين آسانسور الكتريكي توسط(ورنرفونسيمنز) در سال 1880 در آلمان ساخته شده است. در دوران قبل از جنگ با خروج كارشناسان خارجي از ايران و عدم واردات آسانسور برخي از شركت هاي خارجي موجود در ايران تعطيل شده يا به دليل خروج سرمايه گذار اين شركت ها توسط وزارت مسكن و شهرسازي و بانك صنعت و معدن اداره مي شدند و در دوران بعد از جنگ و با تعطيل شدن آپارتمان سازي صنعت آسانسور سازي ايران رو به ركورد مي رود. در حال حاضر تعداد محدودي شركت توليد كننده آسانسور و بيش از1000 شركت نصب و سرويس آسانسور در ايران مشغول به كارند.

امتیاز دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *