انواع انکودر و کاربرد آنها در صنعت آسانسور

انکودرها بر اساس نوع کاربرد به دو نوع انکودر دوار (Rotary Encoder) و انکودر خطی تقسیم می شوند. انکودرهای خطی برای اندازه گیری حرکت های خطی مورد استفاده قرار میگیرند و به انواع انکودر خطی، خط کش اهمی و خط کش مغناطیسی تقسیم بندی میشوند. انکودر یک نوع وسیله  یا سنسور حرکتی است که حرکت دورانی یا خطی را به سیگنال دیجیتالی ۰ یا ۱ تبدیل می کند. اگر حرکتی که انکودر سنس میکند از نوع دورانی باشد به آن انکودر زاویه یا دوار میگوییم و اگر حرکتی که سنس میکند از نوع خطی باشد به آن انکودر خطی میگوییم. وظیفه اصلی انکودرها گرفتن بازخورد از حرکت دستگاه‌ها و تبدیل آن به یک داده قابل استفاده برای سیستم‌های کنترلی و پردازشگرهاست.

کاربرد های انکودر در صنعت آسانسور

از کاربردهای انکودر در صنعت آسانسور می توان گفت که این انکودرها هستند که با پالس‌های خروجی به سیستم‌های کنترلی کمک می‌کنند تا آسانسور درست در برابر درب متوقف شود. انکودر یک سیستم الکترو مکانیکی  است که  به انتهای شفت الکترو موتور کوپل شده و حرکت دورانی شفت الکترو موتور را به پالسهای دیجیتال (به منظور استفاده در میکرو کنترل ها و سیستم ها کنترلی) تبدیل می کند .

بدین ترتیب که به ازای هر چرخش کامل ۳۶۰ درجه شفت ، یک پالس تولید شده و سپس پالس های دیجیتالی به وسیله ی تجهیز دیگر به دیکودر (با در نظر گرفتن نیاز به تعداد دوران یا سرعت زاویه ای و یا مسافت) تبدیل می شوند. به عبارت دیگر، انکودر حسگری است که به چرخ دنده، چرخ و موتور وصل شده و میزان چرخش را اندازه گیری می کند که بر اساس این اندازه گیری پارامترهایی از جمله سرعت، جابه جایی و همچنین شتاب یا زاویه چرخش معین می شوند.

علت استفاده از انکودر در صنعت آسانسور

کاربرد انکودر در صنعت آسانسور برای استفاده در آسانسور ها به منظور تشخیص سرعت، استفاده در آسانسور ها به منظور انتقال جهت موتور اصلی به درایو، استفاده در سیستم کنترل آسانسور به منظور افزایش دقت و کیفیت حرکتی، مشخص نمودن لحظه ای مشخصات حرکت شفت موتور می باشد. جهت داشتن حرکتی نرم و بدون تنش و لرزش در آسانسورها، می توان در آسانسورها از انکودر( جهت مشخص نمودن لحظه ای مشخصات حرکت شفت موتور) استفاده نمود، که با اعلام این مشخصات به تابلو فرمان و با کمک  درایو می توان مطلوب ترین فرکانس را در اختیار موتور گذاشته و به هدف نهایی خود دست بیابیم. در موتورهای گیرلس که  روتور آنها از نوع مغناطیس دائم (سنکرون) می‏باشند، برای کنترل دور موتور الزاماً نیاز به انکودر دارند. به همین علت بر روی تمامی موتورهای بدون گیربکس، توسط کارخانه سازنده، انکودر نصب گردیده است.

انواع انکودرها

  1. 1. انکودر از نظر ساختمانی
  2. انکودرهای خطی
  3. انکودرهای چرخشی و یا دورانی
  4. 2. انکودر از نظر عملکرد و ساختمان داخلی (فن آوری تولید)
  5. نوری
  6. مغناطیسی
  7. خازنی
  8. 3. انکودر از نظر نوع خروجی سیگنال

مطلق

افزایشی

انکودر خطی چیست؟

جهت اندازه گیری حرکت خطی از انکودر خطی استفاده می شود. انکودر خطی مدل نوری دارای خروجی دیجیتال و انکودر خطی مدل مغناطیسی و مقاومتی دارای خروجی آنالوگ است. از این انکودرها در دستگاه هایی مثل دستگاه پرس برای اندازه گیری میزان حرکت طولی پیستون جک و غلتک ها برای اندازه گیری میزان فاصله طولی بین توپی های غلتک استفاده می شود. انکودرهای مورد استفاده در صنعت آسانسور معمولاً در یک دور کامل 1024 یا 2048 پالس تولید می کنند.

وقتی یک انکودر نوری را انتخاب می کنیم. خیلی مهم است که انکودر مذکور حفاظت های اضافی برای جلوگیری از آلودگی ناشی از گرد و غبار ، لرزش و سایر شرایط رایج صنعتی را داشته باشد. در صنعت آسانسور از این نوع انکودرها استفاده می‏شود.

 

امتیاز دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *