درایو های آسانسور

درایو آسانسور چیست؟

درایو آسانسور یک قطعه الکترونیک قدرت است که استفاده از آن در سیستم آسانسورافزایش کیفیت سواری و حرکت کابین آسانسور است. بطور کلی استفاده از درایو آسانسور باعث از بین رفتن تکانه‌ها و لرزش‌های کابین آساسور در مقاطع حرکتی مختلف آن همچون زمان استارت و توقف می‌شود. درایو آسانسور متناسب با نوع موتور آسانسور و تابلو فرمان، انواع مختلفی دارد. درایو آسانسور یکی از قطعات مهم آسانسور و تاثیرگذار در کیفیت حرکت کابین آسانسور می‌باشد. درایو یا اینورتر وسیله‌ای است که جهت کنترل سرعت موتور به صورت پیوسته استفاده می¬شود و قادر است سرعت موتور را از صفر تا چند برابر سرعت نامی موتور تغییر دهد. یکی از انواع درایوهای الکتریکی درایو آسانسوری است. درایو‌های کنترل سرعت موتور به صورت گسترده در صنایع مختلف نظیر صنعت سیمان، پتروشیمی، نساجی، فولاد، خودرو و … مورد استفاده قرار گرفته اند. درايوها ابزارهايي هستند كه از قطعات الكترونيكي مانند : تريستورها، IGBT و … ساخته شده اند و براي كنترل ولتاژ و يا كنترل فركانس از آنها استفاده مي شودو در كاربردهايي مانند پمپ و فن، جرثقيل ها، آسانسورها، نوار نقاله به كار مي رود.

مزایای استفاده از درایو آسانسور

در استفاده از یک درایو آسانسوری، کمترین مزایایی که می‌توان نام برد موارد زیر است:

 • کاهش مصرف برق ، که منجر به کاهش قابل توجه قبض‌های برق می‌شود.
 • کاهش نیاز به سرویس و نگهداری درایو به صورت مرتب.
 • کاهش نیاز به کنترل دستی.
 • کاهش هزینه‌های بهره‌برداری و تعمیرات.
 • کاهش احتمال حادثه و تصادف آسانسور .
 • هشدارهای هوشمند پیشگیرانه برای جلوگیری از ایجاد هرگونه خطر احتمالی.
 • اتلاف حرارت فعال و در هر لحظه برای کاهش احتمال خطر آتش‌سوزی.
 • افزایش راحتی مسافر.
 • کنترل از راه دور برنامه برای دسترسی راحت تر.

وظیفه اصلی درایو چیست؟

همانطور که در قسمت فوق بارها به آن اشاره شد، وطیفه اصلی درایو آسانسور، کنترل سرعت دور موتور می باشد این بخش از آسانسور قادر است تا دور موتور را صفر تا چندین برابر به صورت پیوسته جابه جا کند.درایو آسانسور در ابتدا برق شبکه را به ولتاژ دی سی تبدیل کرده و سپس ولتاژ دی سی توسط اینورتر به ولتاژ AC با فرکانس و ولتاژ متفاوت تبدیل می شود. بطور کلی می توان گفت که درایو آسانسور موجب می شود که کابین آسانسور نرم تر حرکت کند. آسانسور هایی که مجهز به موتور آسانسور دو سرعته می باشند باید از تابلو فرمان آن نیز دو سرعته باشد در این نوع آسانسور ها به هنگام تغییر سرعت، کابین دچار لرزش و تکان می شود که درایو آسانسور میزان این لرزش و تکان را به حداقل می رساند تا شوکی به افرادی که از آسانسور استفاده می کنند وارد نشود.

به روزرسانی درایو چه مزیتی دارد؟

تعویض درایود و تهیه یک درایو جدید می تواند هزینه سنگینی برای شما داشته باشد اما مزایای به روزرسانی می تواند ارزش این هزینه را داشته باشد.به طور کلی، یک موتور DC در صورتیکه خوب نگهداری شود می تواند بیش از ۱۰۰ سال دوام داشته باشد، این همان چیزی است که ما آن را بازگشت سرمایه می نامیم! داشتن درایو مناسب از موتور شما محافظت می کند. مزایای دیگری نیز باید در نظر گرفته شود.

مزایای استفاده درایوها :

 • به دلیل استفاده درایوها ، ضربات و تکان های شدید کاهش یا فته که باعث افزایش طول عمر قطعات آسانسور می شود.
 • از ان جایی که استفاده از درایو با جریان برق همراه است باعث می شود که در آسانسور ها از کنتاکتور های کوچک تری استفاده کنند که باعث کم شدن صدای آسانسور نیز می شود.
 • چون درایو ها می توانند باعث کنترل دور موتور شوند، بنابر این موتور ها کم تر داغ می کنند و استهلاک موتور آسانسور نیز کمتر می شود.
 • با استفاده درایوها بسیاری از هزینه ها از جمله هزینه برق، سرویس کاری و… کاهش می باید.

 

 

امتیاز دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *